Shell Franczyza

Wzrósł eksport ropy naftowej z Wenezueli w 2024 r.

Eksport wenezuelskiej ropy naftowej wzrósł w ubiegłym roku o 10,5 proc., pomimo niestabilności politycznej i zmian w amerykańskich sankcjach wobec tego kraju, gdyż partnerzy państwowej spółki naftowej PDVSA zrealizowali więcej ładunków na podstawie licencji udzielonych przez Waszyngton.

Eksport ropy naftowej z tego należącego do OPEC kraju wzrósł drugi rok z rzędu, co przyniosło dochody przyczyniające się do wzrostu gospodarczego.

Zgodnie z danymi o ruchu statków i raportami dotyczącymi żeglugi morskiej, objęta sankcjami USA firma PDVSA i jej spółki joint venture eksportowały w ubiegłym roku średnio 772 tys. baryłek dziennie, co jest najwyższym wynikiem od 2019 r., kiedy to Waszyngton po raz pierwszy nałożył sankcje. Duża część rocznych zysków eksportowych pochodziła z dostaw wenezuelskiej ropy naftowej do USA przez amerykańskiego giganta naftowego Chevron na podstawie licencji obowiązującej od początku 2023 r. Licencja ta pozwoliła producentowi odzyskać miliony USD z tytułu niespłaconego długu od Wenezueli.

Łącznie eksport ropy naftowej z Wenezueli do USA wzrósł o 64 proc. do około 222 tys. baryłek dziennie w zeszłym roku, stając się drugim co do wielkości rynkiem eksportowym po Chinach, które przyjęły 351 tys. baryłek dziennie, co oznacza spadek o 18 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zezwolenia USA dla europejskich producentów, m.in. Eni, Repsol i Maurel & Prom, również przyczyniły się do wzrostu eksportu do Europy, który w zeszłym roku zwiększył się niemal trzykrotnie, do ok. 75 tys. baryłek dziennie.

Przyszłe zyski mogą być jednak zagrożone po objęciu urzędu przez prezydenta elekta Donalda Trumpa. Trump nałożył surowe sankcje na Wenezuelę w swojej pierwszej kadencji i wybrał urzędników, którzy mogliby dążyć do ograniczenia importu wenezuelskiej ropy do USA.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Czechy w kwietniu rozpoczną odbiór ropy za pośrednictwem TAL+

Czechy w kwietniu rozpoczną odbiór ropy za pośrednictwem TAL+

Czeskie rafinerie będą otrzymywać surowiec za pośrednictwem zmodernizowanego rurociągu TAL+ w przyszłym miesiącu. Dzięki temu będą mogły zastąpić import ropy z Rosji, który odbywał się rurociągiem „Przyjaźń”, poinformował czeski operator rurociągu MERO.

BP chce wycofać się z rynku paliw w Austrii

BP chce wycofać się z rynku paliw w Austrii

BP poinformowało, że planuje sprzedać swoją sieć stacji paliw i ładowania pojazdów elektrycznych w Austrii. Transakcja obejmie ponad 260 punktów sprzedaży detalicznej w całym kraju, infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych oraz udziały w spółce zarządzającej terminalem paliwowym w Linzu.

Indie mogą zaprzestać zakupów wenezuelskiej ropy

Indie mogą zaprzestać zakupów wenezuelskiej ropy

Reliance Industries, właściciel i operator największej rafinerii w Indiach, wstrzyma import wenezuelskiej ropy naftowej po tym, jak USA ogłosiły nałożenie 25-procentowego cła na kraje kupujące ten surowiec z Caracas.

Węgierski MOL może wykupić rosyjskie udziały w serbskim NIS

Węgierski MOL może wykupić rosyjskie udziały w serbskim NIS

Dziennik „The Financial Times” poinformował, że węgierski koncern MOL rozważa możliwość nabycia rosyjskich udziałów w serbskiej firmie NIS.