Shell Franczyza

Modernizacja rurociągu zakończyła zapotrzebowanie Czech na rosyjską ropę

Zakończono prace modernizacyjne mające na celu zwiększenie przepustowości dostaw ropy naftowej do Czech rurociągiem TAL, dzięki czemu kraj nie będzie już musiał importować rosyjskiej ropy - poinformował we wtorek premier Petr Fiala.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku Czechy podejmują działania mające na celu uniezależnienie się od rosyjskich surowców. Rurociąg TAL ma zdolność zaspokojenia całego zapotrzebowania na ropę i krajowi producenci paliw nie muszą już polegać na rurociągu „Przyjaźń” ze wschodu, który wcześniej realizował połowę dostaw.

Modernizacja rurociągu Trans Alpine (TAL), biegnącego z Włoch do Niemiec, gdzie ma trafić do łącznika, podwoiła przepustowość dostępną dla Republiki Czeskiej do 8 milionów ton  rocznie, co wystarczy na pokrycie potrzeb tego kraju.

Testy i certyfikacja muszą zostać ukończone, ale Fiala stwierdził, że kraj może już teraz liczyć na TAL, gdyby doszło do jakichkolwiek zakłóceń w dostawach rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”, zaopatrującym Republikę Czeską od sześćdziesięciu lat.

Państwowa spółka zarządzająca rurociągami MERO poinformowała, że spodziewa się zwiększenia dostaw ropy naftowej w drugim kwartale.

Czechy rozpoczęły dywersyfikację dostaw w 1995 r., budując rurociąg IKL łączący się z TAL w południowych Niemczech. 

Minister finansów Zbynek Stanjura poinformował, że czeska spółka Orlenu, Unipetrol, odnotowała zerowe zakupy ropy naftowej z Rosji w drugiej połowie roku.

Unipetrol poinformował w osobnym oświadczeniu, że przejdzie na nowe mieszanki rop, gdy tylko modernizacje TAL zostaną przetestowane i będą w pełni operacyjne, co jest spodziewane pod koniec pierwszej połowy roku.

Nawet po całkowitym odłączeniu się od dostaw z Rosji, dyrektor operacyjny MERO, Zdenek Dundr, powiedział w listopadzie agencji Reutera, że rurociąg „Przyjaźń” pozostanie rurociągiem zapasowym.

Więcej w kategorii

BP spodziewa się gorszych wyników

BP spodziewa się gorszych wyników

Jak poinformował we wtorek brytyjski gigant naftowy, spodziewane jest obniżenie zysków BP w czwartym kwartale ze względu na słabe wyniki handlowe i spadające marże rafineryjne. Tym samym firma dołączyła do innych międzynarodowych gigantów sygnalizujących słabsze zyski.

Peruwiańska ropa naftowa zyskuje udział w rynku amerykańskim

Peruwiańska ropa naftowa zyskuje udział w rynku amerykańskim

Z danych ze śledzenia statków wynika, że amerykańskie rafinerie zwracają się w stronę rzadkich gatunków ropy naftowej z Ameryki Łacińskiej, aby wypełnić lukę powstałą po spadku importu z Meksyku.

Orlen ma nowe norweskie koncesje

Orlen ma nowe norweskie koncesje

Z opublikowanych we wtorek przez Norweski Dyrektoriat Naftowy rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA wynika, że Orlen Upstream Norway (OUN) wraz z innymi udziałowcami zdobyła osiem nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.