Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

OPEC prognozuje wzrost produkcji ropy i popytu na 2025 rok

Międzynarodowy rynek ropy naftowej czeka na dynamiczne zmiany w najbliższych latach. OPEC, w swoim najnowszym raporcie, podtrzymuje prognozy wzrostu produkcji ropy oraz popytu na surowiec, które będą miały kluczowe znaczenie dla globalnej gospodarki.

OPEC podtrzymał swoje wcześniejsze przewidywania dotyczące wzrostu produkcji ropy i kondensatu przez kraje spoza OPEC+. W 2025 roku produkcja tych surowców ma wynieść 54,28 mln baryłek dziennie, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 2024 roku. W poprzednim roku produkcja wyniosła 53,17 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 1,3 mln baryłek dziennie. Przewidywania na 2025 rok zakładają dalszy wzrost wydobycia o 1,1 mln baryłek dziennie.

Do krajów, które przyczynią się do wzrostu produkcji, należą Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, a także Argentyna. Stany Zjednoczone, jako największy producent ropy spoza OPEC+, zwiększą swoją produkcję do 22,2 mln baryłek dziennie. Wzrost produkcji spodziewany jest również w Kanadzie i Brazylii, podczas gdy Angola, która opuściła OPEC w ubiegłym roku, może odnotować spadek wydobycia.

Również popyt na ropę na świecie ma wykazać solidny wzrost w nadchodzących latach. OPEC przewiduje, że w 2024 roku światowy popyt na ropę wzrośnie o 1,54 mln baryłek dziennie, osiągając poziom 103,75 mln baryłek dziennie. Choć prognozy zostały nieznacznie obniżone w porównaniu do poprzednich szacunków (1,61 mln baryłek dziennie), to wciąż oznacza to znaczną poprawę w globalnym zużyciu ropy.

W kolejnych latach, OPEC spodziewa się dalszego wzrostu popytu. W 2025 roku popyt wzrośnie o 1,45 mln baryłek dziennie, a prognoza na 2026 rok wskazuje na podobny wzrost. Wzrost popytu będzie napędzany głównie przez kraje spoza OECD, w tym Chiny, Indie, Bliski Wschód oraz Amerykę Łacińską. Kraje te będą odpowiadać za większość wzrostu zużycia ropy w skali globalnej.

OPEC wskazuje, że na wzrost popytu na ropę będą miały wpływ nie tylko tradycyjne sektory przemysłu, ale także zmieniające się nawyki konsumpcyjne i rozwój gospodarczy. Szczególnie ważny będzie rozwój transportu drogowego, zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie popyt na paliwa, w tym olej napędowy, będzie rósł z powodu wzrostu liczby samochodów i transportu towarowego. Oczekuje się także wzrostu zapotrzebowania na ropę w przemyśle, budownictwie i rolnictwie, co świadczy o oczekiwaniach OPEC dotyczących globalnego wzrostu gospodarczego. W raporcie OPEC zwrócono również uwagę na rosnącą rolę transportu lotniczego, który będzie miał istotny wpływ na wzrost zużycia paliw. 

Więcej w kategorii

Cena ropy Brent może spaść do 58 USD w 2026 roku

Cena ropy Brent może spaść do 58 USD w 2026 roku

Goldman Sachs przewiduje, że ceny ropy naftowej będą spadać do końca tego i przyszłego roku z powodu rosnącego ryzyka recesji i większej podaży ze strony grupy OPEC+.

BP po raz kolejny odkrywa ropę u wybrzeży USA

BP po raz kolejny odkrywa ropę u wybrzeży USA

Spółka BP ogłosiła w poniedziałek odkrycie ropy naftowej na głębokowodnym złożu Far South zlokalizowanym na amerykańskich wodach Zatoki Meksykańskiej.

Globalny popyt na produkty rafinowane osłabnie

Globalny popyt na produkty rafinowane osłabnie

Mimo ogłoszonego wstrzymania taryf celnych USA, ostatnia zmienność rynku i utrzymująca się niepewność będą miały dramatyczny wpływ na światowy popyt na produkty rafinowane, wynika z nowej analizy S&P Global Commodity Insights.

Rośnie import ropy do Chin

Rośnie import ropy do Chin

Import ropy naftowej do Chin w marcu gwałtownie wzrósł w porównaniu z poprzednimi dwoma miesiącami i był większy o prawie 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – podała w poniedziałek agencja Reutera. Wyjaśniono, że wpływ na to miał gwałtowny wzrost dostaw ropy irańskiej i odbicie dostaw ropy rosyjskiej.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw