Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Chiny przerobiły mniej ropy

W 2024 roku chińska produkcja rafineryjna spadła po raz pierwszy od ponad 20 lat, z wyjątkiem roku 2022, kiedy to pandemia spowodowała wprowadzenie lockdownów.

Zgodnie z danymi Chińskiego Narodowego Biura Statystycznego, średni dzienny przerób rafinerii w Chinach wyniósł 14,13 miliona baryłek ropy naftowej, co stanowi spadek o 1,6 proc. w porównaniu z rekordowym wynikiem 14,7 miliona baryłek dziennie w 2023 roku, gdy kraj wychodził z lockdownu.

Spadek produkcji jest efektem słabszego popytu na paliwa oraz obniżonych marż rafineryjnych. W 2024 roku konsumpcja ropy naftowej w Chinach była ograniczona, co związane było z wolniejszym wzrostem gospodarczym, przejściem na pojazdy elektryczne (EV) oraz coraz szerszym wykorzystaniem LNG w ciężkim transporcie. Te czynniki zmieniają strukturę popytu na paliwa, eliminując część zapotrzebowania na tradycyjne paliwa kopalne.

Wzrost wykorzystania pojazdów elektrycznych oraz ciężarówek zasilanych LNG przyczyniają się do trwałej zmiany w strukturze chińskiego rynku energetycznego, co ma wpływ na prognozy globalnego popytu na ropę. Dodatkowo, import ropy naftowej do Chin spadł w 2024 roku o 1,9 proc., osiągając średni poziom 11,04 miliona baryłek dziennie. Jest to pierwszy taki spadek od dwóch dekad, z wyjątkiem okresu lockdownu.

Chińskie firmy energetyczne, takie jak CNPC i Sinopec, przewidują, że szczyt popytu na ropę naftową w Chinach nastąpi w najbliższym czasie, CNPC uważa, że stanie się to już w 2025 r. , a Sinopec prognozuje, że będzie to rok 2027. Spadek tempa wzrostu importu oraz produkcji odzwierciedla zmiany w gospodarce Chin, która przechodzi na bardziej umiarkowane tempo rozwoju.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

OPEC+ zwiększy wydobycie w maju

OPEC+ zwiększy wydobycie w maju

Produkcja ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+ wzrośnie o 253 tys. baryłek dziennie w porównaniu z poprzednio planowanymi 349 tys., ponieważ kraje zaktualizowały plan, aby zrekompensować nadprodukcję.

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Ambasador Chin w Rosji Zhang Hanhui powiedział, że wiele chińskich firm ma trudności z płaceniem za dostawy surowców energetycznych z Federacji Rosyjskiej.

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie szczegółowego planu odchodzenia od rosyjskich paliw kopalnych. „Mapa drogowa” zostanie ujawniona 6 maja i ma stanowić nowy etap programu RePower EU.

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja pragnie stać się centrum energetycznym dla wszystkich. Teraz Irak proponuje budowę rurociągu naftowego z Basry do Ceyhan, omijając północny Kurdystan, z którym Irak od dawna jest w konflikcie w kwestii produkcji ropy naftowej i jej tranzytu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw