Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Nowy rekord chińskiego importu ropy naftowej z Rosji

Import ropy naftowej do Chin od jej głównego dostawcy - Rosji, wzrósł o 1 proc. w 2024 r. w porównaniu z 2023 r., a zakupy z Arabii Saudyjskiej spadły o 9 proc. - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek.

Według chińskiej Generalnej Administracji Celnej wolumeny dostaw z Rosji, wliczając dostawy rurociągami i drogą morską, wyniosły 108,5 mln ton metrycznych, co odpowiada 2,17 mln baryłek dziennie. Agencja Reutera podała, że dostawy drogą morską z Rosji były wspierane przez popyt zarówno ze strony niezależnych rafinerii, jak i państwowych koncernów naftowych, a także przez rządowe polecenie gromadzenia zapasów.

Arabia Saudyjska, największy producent w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), sprzedała 78,64 mln ton, czyli ok. 1,57 mln baryłek dziennie, co stanowi spadek w porównaniu z 1,72 mln baryłek dziennie w 2023 r.

Agencja wyjaśniła, że przez większość 2024 r. import ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej do Chin był ograniczony rosnącym udziałem tańszej ropy z Rosji i Iranu.

Więcej w kategorii

Libia liczy na miliardowe inwestycje

Libia liczy na miliardowe inwestycje

Libia planuje zwiększyć wydobycie ropy do 2 mln baryłek dziennie, ale potrzebne są nowe inwestycje w sektorze naftowym, które szacuje się na 3 do 4 mld USD.

Chiny przerobiły mniej ropy

Chiny przerobiły mniej ropy

W 2024 roku chińska produkcja rafineryjna spadła po raz pierwszy od ponad 20 lat, z wyjątkiem roku 2022, kiedy to pandemia spowodowała wprowadzenie lockdownów.

SLB odda więcej zysku akcjonariuszom

SLB odda więcej zysku akcjonariuszom

SLB, globalny lider w dostarczaniu usług dla przemysłu naftowego, ogłosił podwyżkę kwartalnej dywidendy po ogłoszeniu wyników za IV kwartał 2024 roku, które przewyższyły prognozy analityków.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024