Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Nowy rekord chińskiego importu ropy naftowej z Rosji

Import ropy naftowej do Chin od jej głównego dostawcy - Rosji, wzrósł o 1 proc. w 2024 r. w porównaniu z 2023 r., a zakupy z Arabii Saudyjskiej spadły o 9 proc. - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek.

Według chińskiej Generalnej Administracji Celnej wolumeny dostaw z Rosji, wliczając dostawy rurociągami i drogą morską, wyniosły 108,5 mln ton metrycznych, co odpowiada 2,17 mln baryłek dziennie. Agencja Reutera podała, że dostawy drogą morską z Rosji były wspierane przez popyt zarówno ze strony niezależnych rafinerii, jak i państwowych koncernów naftowych, a także przez rządowe polecenie gromadzenia zapasów.

Arabia Saudyjska, największy producent w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), sprzedała 78,64 mln ton, czyli ok. 1,57 mln baryłek dziennie, co stanowi spadek w porównaniu z 1,72 mln baryłek dziennie w 2023 r.

Agencja wyjaśniła, że przez większość 2024 r. import ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej do Chin był ograniczony rosnącym udziałem tańszej ropy z Rosji i Iranu.

Więcej w kategorii

OPEC+ zwiększy wydobycie w maju

OPEC+ zwiększy wydobycie w maju

Produkcja ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+ wzrośnie o 253 tys. baryłek dziennie w porównaniu z poprzednio planowanymi 349 tys., ponieważ kraje zaktualizowały plan, aby zrekompensować nadprodukcję.

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Ambasador Chin w Rosji Zhang Hanhui powiedział, że wiele chińskich firm ma trudności z płaceniem za dostawy surowców energetycznych z Federacji Rosyjskiej.

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie szczegółowego planu odchodzenia od rosyjskich paliw kopalnych. „Mapa drogowa” zostanie ujawniona 6 maja i ma stanowić nowy etap programu RePower EU.

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja pragnie stać się centrum energetycznym dla wszystkich. Teraz Irak proponuje budowę rurociągu naftowego z Basry do Ceyhan, omijając północny Kurdystan, z którym Irak od dawna jest w konflikcie w kwestii produkcji ropy naftowej i jej tranzytu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw