MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Stan zagrożenia energetycznego w USA

Donald Trump, który ponownie objął urząd prezydenta USA, zapowiedział ogłoszenie stanu zagrożenia energetycznego. Jak podał serwis rp.pl, decyzja ta ma na celu zwiększenie krajowego wydobycia ropy i gazu, ma to obniżyć koszty energii dla amerykańskich konsumentów.

Zapowiedź stanu zagrożenia energetycznego wpisuje się w deklarowaną przez Trumpa strategię „amerykańskiej dominacji energetycznej”. Nowe działania mają obejmować przyspieszenie procedur zatwierdzania projektów naftowych, gazowych i elektrycznych.

Stany Zjednoczone, od lat utrzymujące pozycję lidera w produkcji ropy naftowej, mogą zwiększyć dostępność swoich zasobów poprzez nowe odwierty, m.in. na Alasce. Region ten, według administracji, jest kluczowy zarówno z geostrategicznego, jak i energetycznego punktu widzenia. Wydobycie na Alasce mogłoby także ułatwić eksport LNG do Azji i regionu Pacyfiku.

Prezesi największych firm naftowych, takich jak Exxon i Chevron, wskazują jednak, że poziom wydobycia w USA zależy głównie od warunków rynkowych, a nie wyłącznie od polityki rządu.

Według danych rządowej agencji Energy Information Administration (EIA), Stany Zjednoczone wyprzedzają Arabię Saudyjską i Rosję w produkcji ropy. Decyzje administracji mogą wzmocnić pozycję USA jako eksportera surowców energetycznych, jednak ich skuteczność będzie zależeć od popytu na rynkach międzynarodowych i globalnych cen ropy.

W serwisie rp.pl czytamy, że planowany wzrost wydobycia na Alasce i ograniczenie regulacji związanych z energią odnawialną może wywołać dyskusję o zrównoważonym rozwoju i wpływie na środowisko, a zmiany w polityce energetycznej mogą wpłynąć na rynek pojazdów elektrycznych.

Więcej w kategorii

Orlen przedłuża współpracę z terminalem w Kłajpedzie

Orlen przedłuża współpracę z terminalem w Kłajpedzie

Spółka Orlen Lietuva, będąca częścią Grupy Orlen, przedłuża współpracę z terminalem płynnych produktów energetycznych w Kłajpedzie, zarządzanym przez KN Energies.

Stawki za supertankowce rosną po sankcjach USA na handel rosyjską ropą

Stawki za supertankowce rosną po sankcjach USA na handel rosyjską ropą

Po nałożeniu przez USA najostrzejszych sankcji na handel rosyjską ropą, stawki za wynajem supertankowców (VLCC) gwałtownie wzrosły. Ceny wynajmu statków zdolnych do transportu 2 milionów baryłek ropy podwoiły się w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Huti przepuszczą niektóre statki

Huti przepuszczą niektóre statki

Huti oświadczyli, że przestaną atakować statki amerykańskie i brytyjskie na Morzu Czerwonym w odpowiedzi na porozumienie o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024