Shell Franczyza

Stan zagrożenia energetycznego w USA

Donald Trump, który ponownie objął urząd prezydenta USA, zapowiedział ogłoszenie stanu zagrożenia energetycznego. Jak podał serwis rp.pl, decyzja ta ma na celu zwiększenie krajowego wydobycia ropy i gazu, ma to obniżyć koszty energii dla amerykańskich konsumentów.

Zapowiedź stanu zagrożenia energetycznego wpisuje się w deklarowaną przez Trumpa strategię „amerykańskiej dominacji energetycznej”. Nowe działania mają obejmować przyspieszenie procedur zatwierdzania projektów naftowych, gazowych i elektrycznych.

Stany Zjednoczone, od lat utrzymujące pozycję lidera w produkcji ropy naftowej, mogą zwiększyć dostępność swoich zasobów poprzez nowe odwierty, m.in. na Alasce. Region ten, według administracji, jest kluczowy zarówno z geostrategicznego, jak i energetycznego punktu widzenia. Wydobycie na Alasce mogłoby także ułatwić eksport LNG do Azji i regionu Pacyfiku.

Prezesi największych firm naftowych, takich jak Exxon i Chevron, wskazują jednak, że poziom wydobycia w USA zależy głównie od warunków rynkowych, a nie wyłącznie od polityki rządu.

Według danych rządowej agencji Energy Information Administration (EIA), Stany Zjednoczone wyprzedzają Arabię Saudyjską i Rosję w produkcji ropy. Decyzje administracji mogą wzmocnić pozycję USA jako eksportera surowców energetycznych, jednak ich skuteczność będzie zależeć od popytu na rynkach międzynarodowych i globalnych cen ropy.

W serwisie rp.pl czytamy, że planowany wzrost wydobycia na Alasce i ograniczenie regulacji związanych z energią odnawialną może wywołać dyskusję o zrównoważonym rozwoju i wpływie na środowisko, a zmiany w polityce energetycznej mogą wpłynąć na rynek pojazdów elektrycznych.

Więcej w kategorii

Indyjskie rafinerie ogłaszają przetargi na import ropy naftowej

Indyjskie rafinerie ogłaszają przetargi na import ropy naftowej

Indyjskie rafinerie zmagają się z pozyskiwaniem ropy naftowej, a niektóre z nich ogłaszają przetargi na import ropy, aby dostać oferty jeszcze w tym miesiącu, poinformowały we wtorek agencję Reutera źródła handlowe.

Import ropy naftowej do Chin może wzrosnąć tylko o 1 proc. w 2025 r.

Import ropy naftowej do Chin może wzrosnąć tylko o 1 proc. w 2025 r.

Zakupy ropy naftowej do Chin wzrosną w tym roku prawdopodobnie jedynie o 1 proc., a zależność kraju od importu surowca ma utrzymać się na poziomie około 70 proc. w latach 2026–2030, zgodnie z prognozami opublikowanymi przez państwowego giganta energetycznego China National Petroleum Corp.

W tym roku popyt na ropę wzrośnie o 1,3 mln baryłek dziennie

W tym roku popyt na ropę wzrośnie o 1,3 mln baryłek dziennie

Saudyjczycy uważają rynek ropy za zdrowy i spodziewają się wzrostu zapotrzebowania na surowiec o 1,3 mln baryłek dziennie w tym roku – do prawie 106 mln baryłek dziennie – powiedział dyrektor generalny Saudi Aramco Amin Nasser w wywiadzie dla agencji Reutera podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

UE ostrzega przed rosyjską flotą cieni i sabotażem infrastruktury

UE ostrzega przed rosyjską flotą cieni i sabotażem infrastruktury

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen zaapelowała o przygotowanie Unii Europejskiej na potencjalne zagrożenia ze strony rosyjskiej floty cieni, odpowiedzialnej za niszczenie kluczowej infrastruktury, w tym podmorskich kabli na Morzu Bałtyckim.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024
Pozostałe aktualności
Akt oskarżenia za zuchwałe kradzieże paliwa

Akt oskarżenia za zuchwałe kradzieże paliwa

Prokuratura Rejonowa w Brzegu skierowała akt oskarżenia przeciwko 29-letniemu mieszkańcowi Krapkowic, Aleksowi M., który w okresie od maja do sierpnia 2024 roku dokonywał kradzieży paliwa na stacjach w powiecie prudnickim oraz okolicach.

Szef MSWiA za ograniczeniem sprzedaży alkoholu

Szef MSWiA za ograniczeniem sprzedaży alkoholu

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak na antenie TVP Info przyznał, że jest zwolennikiem wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Rozszerzenie zadań pełnomocnika ds. polityki surowcowej

Rozszerzenie zadań pełnomocnika ds. polityki surowcowej

Rząd planuje poszerzenie zakresu obowiązków Pełnomocnika ds. Polityki Surowcowej Państwa. Zgodnie z projektem zmiany rozporządzenia, pełnomocnik będzie odpowiedzialny za przygotowywanie i aktualizację polityki surowcowej, koordynację działań wynikających z regulacji dotyczących surowców krytycznych (CRMA) oraz opracowywanie nowych rozwiązań prawnych i ekonomicznych.

Na lotnisku Warszawa-Modlin powstanie baza paliw

Na lotnisku Warszawa-Modlin powstanie baza paliw

Spółka Orlen Aviation poszukuje wykonawcy, który do końca kwietnia przeprowadzi prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy bazy paliw lotniczych na terenie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Mniejsze firmy obawiają się wzrostu cen paliw

Mniejsze firmy obawiają się wzrostu cen paliw

Wzrost cen paliw stał się jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stoją polskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) i SW Research, aż 66 proc. firm z sektora MŚP obawia się podwyżek w tej kategorii.