Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Stan zagrożenia energetycznego w USA

Donald Trump, który ponownie objął urząd prezydenta USA, zapowiedział ogłoszenie stanu zagrożenia energetycznego. Jak podał serwis rp.pl, decyzja ta ma na celu zwiększenie krajowego wydobycia ropy i gazu, ma to obniżyć koszty energii dla amerykańskich konsumentów.

Zapowiedź stanu zagrożenia energetycznego wpisuje się w deklarowaną przez Trumpa strategię „amerykańskiej dominacji energetycznej”. Nowe działania mają obejmować przyspieszenie procedur zatwierdzania projektów naftowych, gazowych i elektrycznych.

Stany Zjednoczone, od lat utrzymujące pozycję lidera w produkcji ropy naftowej, mogą zwiększyć dostępność swoich zasobów poprzez nowe odwierty, m.in. na Alasce. Region ten, według administracji, jest kluczowy zarówno z geostrategicznego, jak i energetycznego punktu widzenia. Wydobycie na Alasce mogłoby także ułatwić eksport LNG do Azji i regionu Pacyfiku.

Prezesi największych firm naftowych, takich jak Exxon i Chevron, wskazują jednak, że poziom wydobycia w USA zależy głównie od warunków rynkowych, a nie wyłącznie od polityki rządu.

Według danych rządowej agencji Energy Information Administration (EIA), Stany Zjednoczone wyprzedzają Arabię Saudyjską i Rosję w produkcji ropy. Decyzje administracji mogą wzmocnić pozycję USA jako eksportera surowców energetycznych, jednak ich skuteczność będzie zależeć od popytu na rynkach międzynarodowych i globalnych cen ropy.

W serwisie rp.pl czytamy, że planowany wzrost wydobycia na Alasce i ograniczenie regulacji związanych z energią odnawialną może wywołać dyskusję o zrównoważonym rozwoju i wpływie na środowisko, a zmiany w polityce energetycznej mogą wpłynąć na rynek pojazdów elektrycznych.

Więcej w kategorii

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.