Shell Franczyza

Kazachstan wprowadza zakaz eksportu paliw i planuje uwolnienie cen

Władze Kazachstanu wprowadzają zakaz eksportu paliw, aby uniknąć ich niedoboru na rynku krajowym, a jednocześnie zapowiadają stopniowe uwolnienie cen.

Od 1 lutego ceny paliw, które obecnie są jednymi z najniższych w Azji Centralnej, wzrosną o 10 proc. W dłuższej perspektywie podwyżki mogą wynieść nawet 40 proc.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, zakaz eksportu paliw obejmuje benzynę, olej napędowy i inne produkty ropopochodne, zarówno transportem drogowym, jak i kolejowym. Wyjątki dotyczą jedynie pomocy humanitarnej lub sytuacji kryzysowych. Decyzja ma na celu zapobieżenie deficytowi paliw, który może wyniknąć z planowanych podwyżek cen.

Ministerstwo energetyki uzasadnia podwyżki tym, że kazachstański rynek paliw jest nierentowny, a kluczowe przedsiębiorstwa państwowe przynoszą straty. W najbliższych kilku latach przewiduje się ponad dwukrotny wzrost zużycia LPG.

Media podały, że innym powodem planowanego wzrostu cen jest wprowadzenie jednolitego rynku energii elektrycznej, ropy naftowej, gazu i produktów naftowych w ramach EAUG, który ma zacząć funkcjonować od 2027 r.

Pojawiają się obawy, że podwyżki cen mogą prowadzić do protestów, jak miało to miejsce w styczniu 2022 roku, gdy wzrost cen autogazu wywołał zamieszki, w wyniku których zginęło ponad 200 osób. Rząd zapewnia, że w tym przypadku wzrosty będą stopniowe i nie wywołają negatywnych skutków społecznych.

Polska Agencja Prasowa podała, że ceny paliw w Kazachstanie są niskie. Cena litra benzyny to około 0,6 USD, czyli niecałe 2,5 zł a gazu LPG - około 0,25 USD, czyli ponad złotówkę, a mediana zarobków wynosi oficjalnie 548 USD miesięcznie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Ambasador Chin w Rosji Zhang Hanhui powiedział, że wiele chińskich firm ma trudności z płaceniem za dostawy surowców energetycznych z Federacji Rosyjskiej.

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie szczegółowego planu odchodzenia od rosyjskich paliw kopalnych. „Mapa drogowa” zostanie ujawniona 6 maja i ma stanowić nowy etap programu RePower EU.

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja pragnie stać się centrum energetycznym dla wszystkich. Teraz Irak proponuje budowę rurociągu naftowego z Basry do Ceyhan, omijając północny Kurdystan, z którym Irak od dawna jest w konflikcie w kwestii produkcji ropy naftowej i jej tranzytu.

Światowy popyt na ropę i podaż w USA będą rosły wolniej

Światowy popyt na ropę i podaż w USA będą rosły wolniej

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) poinformowała, że w 2025 r. światowy popyt na ropę naftową wzrośnie najwolniej od pięciu lat, a wzrost produkcji w USA również ulegnie zahamowaniu z powodu ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa na partnerów handlowych i jego działań odwetowych.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw