Nowy index Propan-Butan

Chorwacki Janaf stara się o zgodę USA na realizację kontraktu z NIS mimo sankcji

Chorwacki operator rurociągów naftowych Janaf zwrócił się do amerykańskiego Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) o zgodę na kontynuowanie współpracy z serbską spółką naftową NIS, która od stycznia 2024 roku podlega amerykańskim sankcjom.

Janaf ma nadzieję uzyskać wyjątek od sankcji, który pozwoli na realizację umowy transportu ropy naftowej z NIS, której celem jest dostarczenie 10 milionów ton ropy w okresie od 2024 do 2026 roku. Serbia obecnie odbiera ropę naftową wyłącznie za pośrednictwem rurociągu Janaf.

Sankcje na NIS zostały nałożone przez Departament Skarbu USA w styczniu 2024 roku w ramach działań przeciwko rosyjskiemu sektorowi energetycznemu, a ich celem jest przede wszystkim ukaranie rosyjskich powiązań spółki, w tym jej właścicieli – Gazpromu i Gazprom Neftu. Mimo tych restrykcji, Janaf podkreśla, że kontynuacja dostaw ropy do Serbii jest kluczowa dla stabilności energetycznej kraju, a dalsze rozwiązania mające na celu obejście sankcji byłyby korzystne dla obu stron.

Janaf, który w dużej mierze uzyskuje przychody z współpracy z NIS, zapewnia, że jego operacje są stabilne, a firma przeprowadziła szczegółowe analizy, przygotowując się na różne scenariusze wynikające z ewentualnych sankcji. Jak zaznacza Janaf, dostawy ropy naftowej do NIS są nie tylko ważne dla Serbii, ale i dla samej firmy, dlatego realizacja kontraktu na dostawy pozostaje priorytetem.

Jeśli OFAC udzieli zgody, Janaf będzie mógł kontynuować kluczową współpracę z NIS, zapewniając stabilność dostaw ropy naftowej do Serbii, mimo obowiązujących sankcji.

Gazprom Neft posiada 50 proc. udziałów w NIS, podczas gdy jego spółka macierzysta Gazprom ma 6,15 proc. udziałów. Rząd serbski posiada około 30 proc. udziałów w NIS, a pozostała część jest w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych.

Więcej w kategorii

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw