Shell Franczyza

Problemy z wydobyciem węglowodorów na złożach Morza Północnego

Court of Session w Edynburgu (Szkocja) uchylił brytyjskie pozwolenia na zagospodarowanie dwóch dużych złóż ropy i gazu na Morzu Północnym.

Mowa o złożu naftowo-gazowym Rosebank, które zagospodarowuje norweska spółka Equinor wspólnie z Ithaca Energy oraz o złożu gazowym Kawka, które zagospodarowuje brytyjski Shell.

Sąd poparł działaczy na rzecz ochrony środowiska, w tym Greenpeace, którzy twierdzili, że zezwolenia zostały wydane nielegalnie. Zgodnie z brytyjskimi przepisami przyjętymi w lipcu 2024 r. organy wydające zezwolenia na odwierty i wydobycie mają obowiązek uwzględniać nie tylko emisję dwutlenku węgla bezpośrednio związaną z wydobyciem, ale także emisję, którą samo wydobyte paliwo będzie wytwarzać podczas jego późniejszego spalania.

Rząd Wielkiej Brytanii, który wydał pozwolenia, oświadczył, że prowadzi obecnie konsultacje w sprawie sposobu rozliczania emisji i że w międzyczasie przedsiębiorstwa mogą ponownie ubiegać się o pozwolenia na wiercenia na nowych zasadach. Na razie firmy mogą kontynuować prace nad projektami zagospodarowania złóż, ale nie mogą wydobywać ropy i gazu do momentu wydania przez rząd nowych zezwoleń.

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.