Nowy index Propan-Butan

Amerykańskie cła, to szansa dla europejskich i azjatyckich rafinerii

Prezydent USA, Donald Trump, wprowadził nowe cła na import ropy naftowej z Kanady i Meksyku. Zdaniem agencji Reutera może to znacząco wpłynąć na globalny rynek energetyczny.

Zgodnie z decyzją Białego Domu, produkty energetyczne z Kanady będą obciążone 10-procentowym cłem, a dla Meksyku taryfa wyniesie 25 proc. Chociaż celem tych działań jest rozwiązanie problemów związanych z fentanylem i nielegalną imigracją, eksperci wskazują na potencjalne konsekwencje dla rynku ropy i rafinerii w USA.

Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Paliw i Produktów Petrochemicznych (AFPM) wyraziło po tej informacji zaniepokojenie decyzją prezydenta. Sektor naftowy liczy na to, że sytuacja szybko ulegnie rozwiązaniu, zanim konsumenci odczują skutki tych decyzji.

Podniesienie taryf na importowaną kanadyjską i meksykańską ropę naftową doprowadzi do wzrostu cen ciężkich gatunków ropy potrzebnej do produkcji paliw przez amerykańskie rafinerie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych - zmniejszy ich rentowność i potencjalnie doprowadzi do wzrostu cen paliw w USA. Jedna z firm handlowych zasygnalizowała, że mieszkańcy Środkowego Zachodu powinni przygotować się na płacenie o 20 centów więcej za galon.

Agencja Reutera poinformowała, że zyski amerykańskich rafinerii już teraz są pod presją, a cła mogą tylko pogłębić problemy. Jak zauważył David Wech, główny ekonomista Vortexa, zmniejszenie eksportu oleju napędowego z USA może podnieść marże w Europie. Warto dodać, że rafinerie azjatyckie, które dysponują nowoczesnym sprzętem do przetwarzania ciężkich gatunków ropy, mogą wchłonąć tańsze surowce, co również wpłynie na wzrost ich rentowności.

Kanadyjskie i meksykańskie dostawy ropy naftowej stanowią około 28 proc. całości zapotrzebowania na surowce w USA. Choć niektóre rafinerie mogą starać się zredukować zależność od ropy kanadyjskiej i meksykańskiej na rzecz lekkiej ropy WTI, zmiany te mogą nie być wystarczające, aby uniknąć podwyżek kosztów.

Więcej w kategorii

Rafineria we Włoszech może zostać zamknięta

Rafineria we Włoszech może zostać zamknięta

Przyszłość największej włoskiej rafinerii na Sycylii ISAB jest niepewna. Do 2023 roku zakład należał do rosyjskiej spółki, ale w związku embargiem na rosyjską ropę została ona zmuszona do sprzedaży aktywów.

Demokraci w USA przygotowują ostrzejsze sankcje wobec Rosji

Demokraci w USA przygotowują ostrzejsze sankcje wobec Rosji

Przedstawiciele Partii Demokratycznej Stanów Zjednoczonych oficjalnie zaprezentowali projekt ustawy, który przewiduje zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Jego autorem jest demokratyczny kongresmen Gregory Meeks.

Sankcje przeciwko Iranowi mogą być surowsze

Sankcje przeciwko Iranowi mogą być surowsze

Waszyngton nie złagodzi sankcji wobec Teheranu, informuje agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła, które uczestniczyły w spotkaniach dyrektorów firm i banków z przedstawicielami Departamentu Skarbu USA.

OPEC przewiduje wolniejszy wzrost popytu na ropę naftową

OPEC przewiduje wolniejszy wzrost popytu na ropę naftową

Ogłoszenie ceł przez Donalda Trumpa zmieniło prognozy dla rynku surowców. W związku z nowymi okolicznościami organizacja zrzeszająca eksporterów ropy nieznacznie obniżyła prognozy wzrostu światowego popytu na ten surowiec w latach 2025-2026.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw