Nowy index Propan-Butan

Popyt na ropę naftową pozostanie silny do 2040 roku

Jak prognozuje Vitol, jeden z największych graczy na rynku obrotu towarami, popyt na ropę naftową utrzyma się na obecnym poziomie co najmniej przez najbliższe 15 lat.

Prognoza przeczy wcześniejszym przewidywaniom Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która konsekwentnie przewidywała, że szczyt popytu na ropę naftową nastąpi przed rokiem 2030.

Jak wynika z długoterminowej analizy tradera surowcowego, w nadchodzących latach zapotrzebowanie na ropę naftową ma nadal rosnąć, osiągając szczyt na poziomie ok. 110 mln baryłek dziennie. Vitol dodał, że po osiągnięciu tego szczytu popyt zacznie spadać, by w 2040 r. osiągnąć 105 mln baryłek dziennie.

Dla porównania, Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że popyt na ropę naftową osiągnie szczyt na poziomie nieco ponad 105 milionów baryłek dziennie w ciągu czterech lat. Jak podał „The Financial Times”, koncern BP jest również znacznie bardziej pesymistycznie nastawiony do popytu niż Vitol, spodziewając się, że osiągnie szczyt pod koniec dekady i stopniowo spadnie do zaledwie 91,4 miliona baryłek dziennie do 2040 r.

Prognoza Vitolu nie oznacza, że transformacja się zatrzymała, gdyż trader towarów wskazuje, że popyt na benzynę spadnie pod naporem pojazdów elektrycznych — co prawda głównie w Chinach — ale spadek popytu na benzynę zostanie zrekompensowany popytem na produkty petrochemiczne.

Analitycy Vitolu przewidują, że zapotrzebowanie na petrochemikalia wzrośnie o około 6 milionów baryłek dziennie do 2040 r., kiedy to będzie stanowiło 20 proc. całego zużycia ropy naftowej na świecie.

Trader uważa, że w ciągu najbliższych 15 lat popyt na benzynę ma spaść o 4,5 miliona baryłek dziennie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.