MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Nigeria zablokuje pozwolenia na eksport ropy naftowej

Nigeryjski organ regulacyjny ds. wydobycia ropy naftowej poinformował w poniedziałek, że odmówi wydania zezwoleń na eksport ropy naftowej tym producentom, którzy nie wywiążą się ze swoich ustalonych kwot dostaw do lokalnych rafinerii, w tym do największej w Afryce rafinerii Dangote.

Nigeryjskie prawo nakłada na producentów ropy naftowej, w tym także na międzynarodowe firmy naftowe, obowiązek przeznaczenia określonych ilości surowca na potrzeby krajowych rafinerii.

Producenci ropy twierdzą jednak, że nie zastosowali się do tego zapisu, ponieważ rafinerie nie oferują konkurencyjnych cen. To skłoniło Dangote Refinery do wystosowania prośby do regulatora, aby producenci stosowali się do prawa.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek przez Nigeryjską Komisję Regulacji Wydobycia Ropy Naftowej napisano, że jej szef, Gbenga Komolafe, napisał do firm zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, aby przypomnieć im o ich obowiązkach i karach za niewywiązanie się z zobowiązań.

Komisja poinformowała, że spotkała się w zeszłym tygodniu z producentami i rafineriami. Podczas spotkania rafinerie obwiniły producentów za niewywiązywanie się ze swoich zobowiązań wynikających z obowiązku dostaw, podczas gdy producenci stwierdzili, że rafinerie oferują zbyt niskie ceny, zmuszając ich do poszukiwania innych rynków.

Komisja wydała oświadczenie, w którym pisze, że przekierowanie ładunku ropy naftowej przeznaczonego do krajowych rafinerii stanowi naruszenie prawa i Komisja odtąd nie będzie wydawać zezwoleń na eksport dostaw ropy naftowej przeznaczonych do przerobu w kraju.

Agencja Reutera podała, że nigeryjskie rafinerie w pierwszej połowie 2025 r. będą potrzebować ponad 770 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym rafineria Dangote prognozuje, że będzie odbierać 550 tys. baryłek dziennie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Problemy z inwestycją w terminal naftowy w USA

Problemy z inwestycją w terminal naftowy w USA

Firma Enterprise Products Partners ogłosiła, że jej projekt Sea Port Oil Terminal (SPOT) nie cieszy się wystarczającym zainteresowaniem klientów, aby przejść do fazy komercjalizacji.

Wsparcie dla modernizacji rafinerii w Możejkach

Wsparcie dla modernizacji rafinerii w Możejkach

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara spotkał się z ministrem gospodarki Litwy Lukasem Savickasem. Tematem rozmów była modernizacja instalacji pogłębionego przerobu ropy, której wartość szacuje się na 970 mln euro oraz wsparcie litewskiego rządu dla tej inwestycji.

Problemy produkcyjne na polu naftowym Sverdrup

Problemy produkcyjne na polu naftowym Sverdrup

Norweski Equinor wstrzymał we wtorek całą produkcję z największego pola wydobywczego w Europie Zachodniej - Johan Sverdrup, z powodu awarii morskiego systemu energetycznego, poinformował rzecznik firmy.

Odłożone cła na handel z Meksykiem i Kanadą

Odłożone cła na handel z Meksykiem i Kanadą

Stany Zjednoczone zawiesiły na miesiąc cła na import z Meksyku i Kanady. Stronom udało się osiągnąć porozumienie w kwestii ochrony przed przemytem. Chińskie ministerstwo finansów poinformowało natomiast we wtorek o nałożeniu ceł odwetowych na USA obejmujących import surowców energetycznych ze Stanów Zjednoczonych.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024