Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

NIS rozważa wyjście z Bułgarii i Rumunii

Serbska grupa naftowo-gazowa NIS kontrolowana przez rosyjski Gazprom ogłosiła, że rozważa wycofanie się z Bułgarii i Rumunii ze względu na wyzwania, z jakimi boryka się w swojej działalności na tych rynkach.

W Bułgarii NIS ma trudności w operacjach downstream, a w Rumunii dodatkowo problemy są w segmencie upstream. Oprócz potencjalnego wyjścia, NIS bada również sposoby zwiększenia efektywności operacyjnej i identyfikacji nowych możliwości biznesowych, aby sprostać wyzwaniom lokalnego rynku.

W Bułgarii NIS prowadzi sieć 23 stacji benzynowych pod marką Gazprom. W 2024 r. jego udział w rynku bułgarskim w całym rynku paliw silnikowych wyniósł 2,3 proc., podczas gdy udział w rynku detalicznym wyniósł 2,2 proc.

W Rumunii NIS ma 19 stacji benzynowych pod marką Gazprom i zajmuje się również poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu. W 2024 r. udział spółki w rynku rumuńskim w całym rynku paliw silnikowych wynosił 0,4 proc., podczas gdy udział w rynku detalicznym wynosił 0,6 proc.

Spółka NIS poinformowała również w piątek, że jej zysk netto spadł o 77 proc. do 10,1 mld dinarów (88,6 mln USD/86,4 mln euro) w 2024 r. z 44,2 mld dinarów w roku poprzednim.

Firma zauważyła również, że nadal ocenia wpływ ostatnich sankcji USA na swoją działalność, zauważając, że ich efekt jest trudny do przewidzenia. Gazprom Neft posiada 50 proc. udziałów w NIS, podczas gdy jego spółka macierzysta Gazprom ma 6,15 proc. udziałów. Rząd serbski posiada około 30 proc. udziałów w NIS, a pozostała część jest w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Wsparcie dla modernizacji rafinerii w Możejkach

Wsparcie dla modernizacji rafinerii w Możejkach

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara spotkał się z ministrem gospodarki Litwy Lukasem Savickasem. Tematem rozmów była modernizacja instalacji pogłębionego przerobu ropy, której wartość szacuje się na 970 mln euro oraz wsparcie litewskiego rządu dla tej inwestycji.

Problemy produkcyjne na polu naftowym Sverdrup

Problemy produkcyjne na polu naftowym Sverdrup

Norweski Equinor wstrzymał we wtorek całą produkcję z największego pola wydobywczego w Europie Zachodniej - Johan Sverdrup, z powodu awarii morskiego systemu energetycznego, poinformował rzecznik firmy.

Odłożone cła na handel z Meksykiem i Kanadą

Odłożone cła na handel z Meksykiem i Kanadą

Stany Zjednoczone zawiesiły na miesiąc cła na import z Meksyku i Kanady. Stronom udało się osiągnąć porozumienie w kwestii ochrony przed przemytem. Chińskie ministerstwo finansów poinformowało natomiast we wtorek o nałożeniu ceł odwetowych na USA obejmujących import surowców energetycznych ze Stanów Zjednoczonych.

Ceny benzyny w USA znów w trendzie spadkowym

Ceny benzyny w USA znów w trendzie spadkowym

Stowarzyszenie AAA podało, że średnia krajowa cena na stacjach wyniosła 3,098 USD za galon benzyny zwykłej w porównaniu do 3,150 USD tydzień wcześniej, ale nadal przekraczała 3,067 USD zanotowany miesiąc temu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024