Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

NIS rozważa wyjście z Bułgarii i Rumunii

Serbska grupa naftowo-gazowa NIS kontrolowana przez rosyjski Gazprom ogłosiła, że rozważa wycofanie się z Bułgarii i Rumunii ze względu na wyzwania, z jakimi boryka się w swojej działalności na tych rynkach.

W Bułgarii NIS ma trudności w operacjach downstream, a w Rumunii dodatkowo problemy są w segmencie upstream. Oprócz potencjalnego wyjścia, NIS bada również sposoby zwiększenia efektywności operacyjnej i identyfikacji nowych możliwości biznesowych, aby sprostać wyzwaniom lokalnego rynku.

W Bułgarii NIS prowadzi sieć 23 stacji benzynowych pod marką Gazprom. W 2024 r. jego udział w rynku bułgarskim w całym rynku paliw silnikowych wyniósł 2,3 proc., podczas gdy udział w rynku detalicznym wyniósł 2,2 proc.

W Rumunii NIS ma 19 stacji benzynowych pod marką Gazprom i zajmuje się również poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu. W 2024 r. udział spółki w rynku rumuńskim w całym rynku paliw silnikowych wynosił 0,4 proc., podczas gdy udział w rynku detalicznym wynosił 0,6 proc.

Spółka NIS poinformowała również w piątek, że jej zysk netto spadł o 77 proc. do 10,1 mld dinarów (88,6 mln USD/86,4 mln euro) w 2024 r. z 44,2 mld dinarów w roku poprzednim.

Firma zauważyła również, że nadal ocenia wpływ ostatnich sankcji USA na swoją działalność, zauważając, że ich efekt jest trudny do przewidzenia. Gazprom Neft posiada 50 proc. udziałów w NIS, podczas gdy jego spółka macierzysta Gazprom ma 6,15 proc. udziałów. Rząd serbski posiada około 30 proc. udziałów w NIS, a pozostała część jest w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Koniec rosyjskiej ropy w Czechach

Koniec rosyjskiej ropy w Czechach

Czechy ostatecznie zakończyły zależność od rosyjskiej ropy naftowej i przestawiły się na wyłączność dostaw ropy naftowej szlakiem zachodnim poprzez rurociągi TAL i IKL.

Katar podnosi cenę ropy Al-Shaheen na czerwiec

Katar podnosi cenę ropy Al-Shaheen na czerwiec

QatarEnergy podniósł cenę terminową załadunku ropy naftowej Al-Shaheen w czerwcu, ustalając ją z premią w wysokości 1,76 USD za baryłkę powyżej notowań w Dubaju, poinformowały źródła handlowe.

Europejskie firmy kupią zielony wodór z Omanu

Europejskie firmy kupią zielony wodór z Omanu

Firmy przemysłowe z Omanu, Niderlandów i Niemiec podpisały umowę o korytarzu transportowym dla ciekłego wodoru. Korytarz będzie ciągnął się od omańskiego portu Duqm do Amsterdamu i dalej do Niemiec, obejmując port w Duisburgu.

Masowe zwolnienia w EIA

Masowe zwolnienia w EIA

Amerykańska Energy Information Administration (EIA), odpowiedzialna za publikowanie kluczowych raportów na temat produkcji ropy naftowej, zapasów i prognoz cen, może utracić dziesiątki pracowników w ramach programu zwolnień zainicjowanego przez administrację Donalda Trumpa.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw