Nowy index Propan-Butan

Odłożone cła na handel z Meksykiem i Kanadą

Stany Zjednoczone zawiesiły na miesiąc cła na import z Meksyku i Kanady. Stronom udało się osiągnąć porozumienie w kwestii ochrony przed przemytem. Chińskie ministerstwo finansów poinformowało natomiast we wtorek o nałożeniu ceł odwetowych na USA obejmujących import surowców energetycznych ze Stanów Zjednoczonych.

Nowe stawki miały pierwotnie wejść w życie we wtorek 4 lutego, ale na dzień przed wejściem w życie amerykańskich ceł, Donald Trump ogłosił, że po rozmowie z prezydent Meksyku Claudią Sheinbaum uzgodniono, że Meksyk wyśle na granicę z USA 10 tys. swoich żołnierzy, których zadaniem będzie „powstrzymanie napływu fentanylu i nielegalnych imigrantów” do Stanów Zjednoczonych. W ramach porozumienia zapowiadane wcześniej 25-proc. cła na towary z Meksyku zostaną zawieszone na miesiąc, podczas którego rozpoczną się negocjacje z udziałem sekretarza stanu Marco Rubio oraz szefów resortów finansów i handlu - Scotta Bessenta i Howarda Lutnicka.

We wtorek rano napłynęły też informacje, że Donald Trump i kanadyjski premier Justin Trudeau osiągnęli porozumienie, a zapowiadane przez prezydenta USA 25-proc. cła na towary z Kanady wstrzymano na 30 dni. Warunkiem ich czasowego zawieszenia jest zapewnienie lepszej ochrony przed przemytem. W tym czasie USA mają sprawdzić czy możliwe będzie zawarcie ostatecznego porozumienia gospodarczego z Kanadą.

W przypadku nałożonych ceł na Chiny porozumienia nie ma, co więcej chińskie ministerstwo finansów poinformowało we wtorek o nałożeniu 15-procentowych ceł odwetowych na import węgla i skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych, a także ropy naftowej i maszyn rolniczych.

Więcej w kategorii

Rafineria we Włoszech może zostać zamknięta

Rafineria we Włoszech może zostać zamknięta

Przyszłość największej włoskiej rafinerii na Sycylii ISAB jest niepewna. Do 2023 roku zakład należał do rosyjskiej spółki, ale w związku embargiem na rosyjską ropę została ona zmuszona do sprzedaży aktywów.

Demokraci w USA przygotowują ostrzejsze sankcje wobec Rosji

Demokraci w USA przygotowują ostrzejsze sankcje wobec Rosji

Przedstawiciele Partii Demokratycznej Stanów Zjednoczonych oficjalnie zaprezentowali projekt ustawy, który przewiduje zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Jego autorem jest demokratyczny kongresmen Gregory Meeks.

Sankcje przeciwko Iranowi mogą być surowsze

Sankcje przeciwko Iranowi mogą być surowsze

Waszyngton nie złagodzi sankcji wobec Teheranu, informuje agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła, które uczestniczyły w spotkaniach dyrektorów firm i banków z przedstawicielami Departamentu Skarbu USA.

OPEC przewiduje wolniejszy wzrost popytu na ropę naftową

OPEC przewiduje wolniejszy wzrost popytu na ropę naftową

Ogłoszenie ceł przez Donalda Trumpa zmieniło prognozy dla rynku surowców. W związku z nowymi okolicznościami organizacja zrzeszająca eksporterów ropy nieznacznie obniżyła prognozy wzrostu światowego popytu na ten surowiec w latach 2025-2026.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw