Shell Franczyza

TotalEnergies i Aker BP chcą zwiększać udziały w polu naftowym Johan Sverdrup

Aker BP i TotalEnergies, partnerzy kapitałowi w największym polu naftowym Europy Zachodniej - Johan Sverdrup, zwrócili się o niezależną ocenę swoich udziałów, co może ostatecznie umożliwić im zwiększenie partycypacji w polu zarządzanym przez Equinor.

Agencja Reutera podała, że zgodnie z umową partnerzy pola naftowego Johan Sverdrup mogą ubiegać się o ponowne ustalenie swoich udziałów na podstawie danych dotyczących produkcji i złóż na tym gigantycznym polu naftowym.

Obecnie partnerami są Equinor Energy AS z 42,63 proc. udziałów i sprawujący funkcję operatora, Aker BP z 31,57 proc. udziałów, norweska państwowa firma naftowa Petoro AS z 17,36 proc. udziałów i TotalEnergies EP Norge AS z 8,44 proc.

Johan Sverdrup, największe pole naftowe w Europie Zachodniej, rozpoczęło pompowanie ropy naftowej w 2019 r. Szczytowy poziom produkcji wynosi 755 tys. baryłek dziennie, czyli znacznie powyżej niż wynosiły początkowe oczekiwania dotyczące szczytowej produkcji na poziomie 660 tys. baryłek dziennie. Szczyt produkcji został osiągnięty po raz pierwszy we wrześniu 2024 r., kiedy Johan Sverdrup wyprodukował 756 tys. baryłek dziennie. Sama produkcja z pola stanowi jedną trzecią całkowitej produkcji ropy naftowej w Norwegii.

Szacuje się, że złoże Johan Sverdrup ma rezerwy wynoszące 2,7 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a całe pole jest obecnie eksploatowane. Pierwsza faza złoża Johan Sverdrup została uruchomiona w październiku 2019 r., a druga w grudniu 2022 r.

Na początku tego miesiąca operator Equinor poinformował, że spodziewa się, że produkcja w Johan Sverdrup w 2025 r. nadal będzie zbliżona do poziomów z 2023 i 2024 r.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

OPEC+ zwiększy wydobycie w maju

OPEC+ zwiększy wydobycie w maju

Produkcja ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+ wzrośnie o 253 tys. baryłek dziennie w porównaniu z poprzednio planowanymi 349 tys., ponieważ kraje zaktualizowały plan, aby zrekompensować nadprodukcję.

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Ambasador Chin w Rosji Zhang Hanhui powiedział, że wiele chińskich firm ma trudności z płaceniem za dostawy surowców energetycznych z Federacji Rosyjskiej.

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie szczegółowego planu odchodzenia od rosyjskich paliw kopalnych. „Mapa drogowa” zostanie ujawniona 6 maja i ma stanowić nowy etap programu RePower EU.

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja pragnie stać się centrum energetycznym dla wszystkich. Teraz Irak proponuje budowę rurociągu naftowego z Basry do Ceyhan, omijając północny Kurdystan, z którym Irak od dawna jest w konflikcie w kwestii produkcji ropy naftowej i jej tranzytu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw