Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Rosyjska ropa utknęła na morzu

Rosyjski sektor naftowy mierzy się z poważnymi problemami – na tankowcach dryfujących u wybrzeży Sachalina zalega ponad 6,3 mln baryłek ropy, która nie znajduje nabywców. To efekt sankcji nałożonych przez USA oraz spadku popytu, zwłaszcza ze strony chińskich odbiorców.

Według danych agencji Bloomberg, w tygodniu kończącym się 9 lutego eksport rosyjskiej ropy drogą morską spadł o jedną czwartą, a jej transport stał się znacznie droższy. Stawki frachtowe wzrosły pięciokrotnie od momentu wprowadzenia restrykcji 10 stycznia, co dodatkowo utrudnia sprzedaż.

Jak podał serwis rp.pl, problem dotyka także projektu wydobywczego Sachalin-2. Część tankowców, które miały transportować ropę z platform wiertniczych, pozostaje nieużywana, a jedynie jednostka „Galaktika” kontynuuje dostawy, choć w zwolnionym tempie.

Sankcje oraz obawy przed ryzykiem finansowym powodują, że chińskie rafinerie wycofują się z zakupu rosyjskiej ropy, a Moskwa zmuszona jest oferować coraz większe zniżki, by znaleźć nowych klientów. W efekcie wartość eksportu surowca w ostatnim tygodniu spadła o 28 proc., osiągając najniższy poziom od końca 2022 roku.

Serwis rp.pl podał, że jeśli popyt nadal będzie malał, Rosja może stanąć przed koniecznością ograniczenia wydobycia, co uderzy w budżet państwa uzależniony od dochodów z ropy.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Nigeria planuje podwoić produkcję ropy naftowej w ciągu pięciu lat

Nigeria planuje podwoić produkcję ropy naftowej w ciągu pięciu lat

Prezydent Nigerii Bola Tinubu ogłosił zamiar zwiększenia krajowego wydobycia surowca do 4 mln baryłek dziennie do 2030 roku.

Czy amerykańskie firmy wrócą do Rosji?

Czy amerykańskie firmy wrócą do Rosji?

Szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kirill Dmitriev powiedział reporterom przed rozmowami w Arabii Saudyjskiej, że Moskwa uważa powrót amerykańskich firm za nieunikniony, argumentując, że takie podmioty kiedyś dobrze prosperowały w Rosji i nierozsądnie byłoby ponownie zignorować tę okazję.

Niepewne ponowne uruchomienie irackiego rurociągu naftowego

Niepewne ponowne uruchomienie irackiego rurociągu naftowego

Turcja nie otrzymała jeszcze potwierdzenia od Iraku w sprawie wznowienia przesyłu ropy naftowej rurociągiem Irak -Turcja, powiedział agencji Reutera minister energetyki Turcji Alparslan Bayraktar.

MOL podał wyniki finansowe i ogłosił plany

MOL podał wyniki finansowe i ogłosił plany

Grupa MOL zakończyła 2024 rok z oczyszczonym wynikiem EBITDA na poziomie 3,073 mld USD, co oznacza nieznaczny spadek w porównaniu do 3,093 mld USD uzyskanych w 2023 roku. Szczególnie wymagający był czwarty kwartał, kiedy to wynik spadł o 31 proc. rdr do 682 mln USD.