Shell Franczyza

Niezależne chińskie terminale przyjmują tankowce objęte sankcjami

Kilka nowszych chińskich terminali niedawno rozpoczęło obsługę tankowców objętych sankcjami USA – podała agencja Reutera, powołując się na pięć źródeł i dane dotyczące żeglugi Vortexa Analytics oraz Kpler.

Dostawy te są następstwem ogłoszenia z początku stycznia przez państwową spółkę Shandong Port Group, że nie obsłuży statków wskazanych przez Departament Skarbu USA, ograniczając w ten sposób import do wschodniej prowincji Szantung, będącej centrum niezależnych rafinerii, które są głównymi odbiorcami objętej sankcjami rosyjskiej i irańskiej ropy naftowej.

Agencja Reutera podała, że ostatnie dostawy do alternatywnych terminali to około 10 ładunków ropy objętej sankcjami. Jak podają Vortexa i Kpler, we wtorek objęty sankcjami USA statek Si He wielkości Aframax dostarczył ładunek rosyjskiej ropy ESPO Blend do terminalu w porcie Dongying w prowincji Szantung. Terminal Dongying jest mniejszy, niż pobliskie obiekty zarządzane przez Shandong Port Group, takie jak w Qingdao, Rizhao i Yantai, i według Vortexa jest obsługiwany przez Baogang International, lub BIPC. BIPC jest kontrolowany przez prywatną spółkę Shandong Wanda Holdings. W połowie stycznia pływający pod banderą Gujany statek Nichola, wcześniej Spirit of Casper, będący na liście sankcyjnej USA, dostarczył około miliona baryłek irańskiej ropy przeładowanej w Malezji do terminalu w południowym mieście Huizhou, jak poinformowała firma Vortexa. Operatorem nabrzeża jest Huaying Petrochemical, prywatna firma zajmująca się magazynowaniem i terminalami, kontrolowana przez notowaną na giełdzie w Szanghaju spółkę Wintime Energy Group.

Sankcje USA i ograniczenia nałożone na port Szantung doprowadziły do wzrostu kosztów w chińskich rafineriach i zahamowania handlu poprzez podniesienie stawek za przewóz towarów. Część luki w dostawach żeglugowych została uzupełniona statkami nieobjętymi sankcjami, wykorzystanie których jest jednak droższe.

Więcej w kategorii

OPEC+ zwiększy wydobycie w maju

OPEC+ zwiększy wydobycie w maju

Produkcja ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+ wzrośnie o 253 tys. baryłek dziennie w porównaniu z poprzednio planowanymi 349 tys., ponieważ kraje zaktualizowały plan, aby zrekompensować nadprodukcję.

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Ambasador Chin w Rosji Zhang Hanhui powiedział, że wiele chińskich firm ma trudności z płaceniem za dostawy surowców energetycznych z Federacji Rosyjskiej.

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie szczegółowego planu odchodzenia od rosyjskich paliw kopalnych. „Mapa drogowa” zostanie ujawniona 6 maja i ma stanowić nowy etap programu RePower EU.

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja pragnie stać się centrum energetycznym dla wszystkich. Teraz Irak proponuje budowę rurociągu naftowego z Basry do Ceyhan, omijając północny Kurdystan, z którym Irak od dawna jest w konflikcie w kwestii produkcji ropy naftowej i jej tranzytu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw