Nowy index Propan-Butan

W USA zamykane są małe rafinerie

Zamknięcie rafinerii Sinclair w Houston, zbudowanej przez przemysłowca Harry'ego Sinclaira w 1918 r., a obecnie należącej do petrochemicznego giganta Lyondell Basell Industries, pokazuje trudności z jakimi mierzy się sektor przemysłu naftowego, zauważa agencja Bloomberg.

Także Phillips 66 planuje zamknąć w tym roku swój zakład w Wilmington w Kalifornii. W 2021 roku firma zamknęła rafinerię uszkodzoną przez huragan. Według statystyk, szczyt zużycia benzyny w Stanach Zjednoczonych nastąpił pięć lat temu.

Agencja podała, że obecnie marże rafineryjne w USA nie są złe i według niektórych szacunków, wynoszą około 20 proc. powyżej średniej z ostatnich 10 lat. Od czasu pandemii, gdy ceny ropy spadły, a popyt na paliwo ponownie wzrósł, zyski wzrosły do rekordowych poziomów.

Agencja wskazała jednak, że rafinerie nie są zamykane z powodu niskich marż, lecz ze względu na wzrost kosztów operacyjnych.

Bloomberg ostrzega też, że prawdopodobnie dojdzie do kolejnych zamknięć. Mniejsze i starsze rafinerie, które nie mają dostępu do wielu gatunków ropy naftowej ani rynków eksportowych dla swoich produktów, są coraz mniej konkurencyjne wobec dużych rafinerii, takich jak rafineria Port Arthur należąca do Motiva Enterprises, Beaumont, której właścicielem, jest ExxonMobil czy też Galveston Bay, która należy do Marathon Petroleum. Te trzy wymienione zakłady produkują 10 proc. całego paliwa w Stanach Zjednoczonych.

Więcej w kategorii

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Ambasador Chin w Rosji Zhang Hanhui powiedział, że wiele chińskich firm ma trudności z płaceniem za dostawy surowców energetycznych z Federacji Rosyjskiej.

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie szczegółowego planu odchodzenia od rosyjskich paliw kopalnych. „Mapa drogowa” zostanie ujawniona 6 maja i ma stanowić nowy etap programu RePower EU.

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja pragnie stać się centrum energetycznym dla wszystkich. Teraz Irak proponuje budowę rurociągu naftowego z Basry do Ceyhan, omijając północny Kurdystan, z którym Irak od dawna jest w konflikcie w kwestii produkcji ropy naftowej i jej tranzytu.

Światowy popyt na ropę i podaż w USA będą rosły wolniej

Światowy popyt na ropę i podaż w USA będą rosły wolniej

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) poinformowała, że w 2025 r. światowy popyt na ropę naftową wzrośnie najwolniej od pięciu lat, a wzrost produkcji w USA również ulegnie zahamowaniu z powodu ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa na partnerów handlowych i jego działań odwetowych.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw