Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Chiny sięgają głęboko po węglowodory

Chińskie firmy rozpoczęły wiercenia na bardzo dużych głębokościach na pustyni Takla Makan w północno-zachodniej części kraju, mając nadzieję na wydobycie większych zasobów ropy naftowej i gazu z głębokich złóż podziemnych.

Celem wierceń w chińskim Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur jest dotarcie do zasobów ropy naftowej i gazu znajdujących się około 8 tys. metrów (26 247 stóp) pod ziemią.

Planuje się, że głębokość jednego odwiertu, Manshen 72-H6 w hrabstwie Xayar, wyniesie 8 735 metrów (28 658 stóp).

W ostatnich latach Chiny zintensyfikowały działalność w zakresie bardzo głębokich wierceń, zarówno na lądzie, jak i na morzu, w celu odblokowania większych krajowych zasobów ropy naftowej i gazu, co pozwoliłoby zaspokoić zapotrzebowanie na węglowodory i zmniejszyć zależność od importu.

Chiny budują obecnie nową platformę wiertniczą, która będzie w stanie wiercić znacznie głębiej niż jakakolwiek inna platforma na lądzie. Projekt, który prowadzi Chińska Akademia Nauk Geologicznych, obejmuje wiele instytucji badawczych i firm. Jego celem jest opracowanie inteligentnego urządzenia wiertniczego, które mogłoby osiągnąć głębokość 15 tys. metrów, czyli około 50 tys. stóp.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Nigeria planuje podwoić produkcję ropy naftowej w ciągu pięciu lat

Nigeria planuje podwoić produkcję ropy naftowej w ciągu pięciu lat

Prezydent Nigerii Bola Tinubu ogłosił zamiar zwiększenia krajowego wydobycia surowca do 4 mln baryłek dziennie do 2030 roku.

Czy amerykańskie firmy wrócą do Rosji?

Czy amerykańskie firmy wrócą do Rosji?

Szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kirill Dmitriev powiedział reporterom przed rozmowami w Arabii Saudyjskiej, że Moskwa uważa powrót amerykańskich firm za nieunikniony, argumentując, że takie podmioty kiedyś dobrze prosperowały w Rosji i nierozsądnie byłoby ponownie zignorować tę okazję.

Niepewne ponowne uruchomienie irackiego rurociągu naftowego

Niepewne ponowne uruchomienie irackiego rurociągu naftowego

Turcja nie otrzymała jeszcze potwierdzenia od Iraku w sprawie wznowienia przesyłu ropy naftowej rurociągiem Irak -Turcja, powiedział agencji Reutera minister energetyki Turcji Alparslan Bayraktar.

MOL podał wyniki finansowe i ogłosił plany

MOL podał wyniki finansowe i ogłosił plany

Grupa MOL zakończyła 2024 rok z oczyszczonym wynikiem EBITDA na poziomie 3,073 mld USD, co oznacza nieznaczny spadek w porównaniu do 3,093 mld USD uzyskanych w 2023 roku. Szczególnie wymagający był czwarty kwartał, kiedy to wynik spadł o 31 proc. rdr do 682 mln USD.