Shell Franczyza

Zagrożenia konkurencji w cenach paliw na rynku niemieckim

Niemiecki rynek paliw stoi w obliczu zagrożeń dla konkurencji ze względu na stosowane mechanizmy cenowe, poinformował w środę w swoim raporcie Federalny Urząd Antymonopolowy.

Federalny Urząd Antymonopolowy skrytykował częste zmiany cen na niemieckich stacjach benzynowych. Jak wynika z danych organu antymonopolowego, podczas gdy w 2014 r. ceny na stacjach benzynowych zmieniano cztery do pięciu razy dziennie, w 2024 r. miało miejsce średnio 18 dziennych korekt.

Taka dynamika zmian stawia konsumentów w niekorzystnym położeniu gdy porównują ceny, ponieważ trudniej im zidentyfikować konkretne pory dnia, w których mogą taniej zatankować. Federalny Urząd Antymonopolowy zamierza monitorować rozwój sytuacji i w razie potrzeby zapewnia o możliwości podjęcia działań regulacyjnych.

Według stowarzyszenia branżowego na rynku stacji benzynowych w Niemczech panuje „wolna i przejrzysta konkurencja”, a pomocą kierowcom służą porównywarki cenowe i aplikacje. Inaczej widzą to tankujący, którzy skarżyli się Urzędowi, iż porównywali ceny w aplikacjach cenowych tuż przed wyjazdem na stację benzynową, ale w momencie, gdy na nią dojechali, ceny się już zmieniły.

Federalny Urząd Antymonopolowy skrytykował również system notowań cen w sprzedaży hurtowej paliw, który ma istotny wpływ na kształtowanie się cen w Niemczech i może być nieodporny na manipulowanie danymi. W kwestii częstotliwości wprowadzania zmian cen na stacjach, jednym z pomysłów jest ograniczenie ich liczby, jak ma to miejsce np. w Austrii.

Federalny Urząd Antymonopolowy już w ostatnich latach szczegółowo analizował kształtowanie się cen benzyny i oleju napędowego, jednak nie znalazł żadnych dowodów na ustalanie cen między spółkami naftowymi.

Więcej w kategorii

Kazachstan zwiększa produkcję ropy do nowego rekordu

Kazachstan zwiększa produkcję ropy do nowego rekordu

Agencja Reutera podała, że Kazachstan w ubiegłym miesiącu zwiększył produkcję ropy naftowej, pobijając nowy rekord, choć jego limit w ramach w OPEC+ jest znacznie niższy od tego poziomu.

Niski poziom wody utrudnia żeglugę po Renie w Niemczech

Niski poziom wody utrudnia żeglugę po Renie w Niemczech

Z powodu suszy żegluga statków towarowych po rzece Ren w Niemczech z pełnym ładunkiem stała się niemożliwa, a do zwykłych stawek frachtowych doliczane są opłaty dodatkowe, poinformowano we wtorek.

Przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się 3 kwietnia

Przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się 3 kwietnia

Osiem państw eksportujących ropę naftową zrzeszonych w OPEC+ spotka się 3 kwietnia, natomiast dwa dni później odbędzie się planowane posiedzenie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego (JMMC) OPEC+.

Varo kupuje Preem

Varo kupuje Preem

Varo Energy, wspierane przez fundusz private equity Carlyle Group i największego na świecie tradera surowcowego Vitol poinformowały, że zgodziły się kupić aktywa szwedzkiej firmy naftowej Preem, stawiając na rosnący popyt na biopaliwa.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw