Shell Franczyza

Zagrożenia konkurencji w cenach paliw na rynku niemieckim

Niemiecki rynek paliw stoi w obliczu zagrożeń dla konkurencji ze względu na stosowane mechanizmy cenowe, poinformował w środę w swoim raporcie Federalny Urząd Antymonopolowy.

Federalny Urząd Antymonopolowy skrytykował częste zmiany cen na niemieckich stacjach benzynowych. Jak wynika z danych organu antymonopolowego, podczas gdy w 2014 r. ceny na stacjach benzynowych zmieniano cztery do pięciu razy dziennie, w 2024 r. miało miejsce średnio 18 dziennych korekt.

Taka dynamika zmian stawia konsumentów w niekorzystnym położeniu gdy porównują ceny, ponieważ trudniej im zidentyfikować konkretne pory dnia, w których mogą taniej zatankować. Federalny Urząd Antymonopolowy zamierza monitorować rozwój sytuacji i w razie potrzeby zapewnia o możliwości podjęcia działań regulacyjnych.

Według stowarzyszenia branżowego na rynku stacji benzynowych w Niemczech panuje „wolna i przejrzysta konkurencja”, a pomocą kierowcom służą porównywarki cenowe i aplikacje. Inaczej widzą to tankujący, którzy skarżyli się Urzędowi, iż porównywali ceny w aplikacjach cenowych tuż przed wyjazdem na stację benzynową, ale w momencie, gdy na nią dojechali, ceny się już zmieniły.

Federalny Urząd Antymonopolowy skrytykował również system notowań cen w sprzedaży hurtowej paliw, który ma istotny wpływ na kształtowanie się cen w Niemczech i może być nieodporny na manipulowanie danymi. W kwestii częstotliwości wprowadzania zmian cen na stacjach, jednym z pomysłów jest ograniczenie ich liczby, jak ma to miejsce np. w Austrii.

Federalny Urząd Antymonopolowy już w ostatnich latach szczegółowo analizował kształtowanie się cen benzyny i oleju napędowego, jednak nie znalazł żadnych dowodów na ustalanie cen między spółkami naftowymi.

Więcej w kategorii

Nigeria planuje podwoić produkcję ropy naftowej w ciągu pięciu lat

Nigeria planuje podwoić produkcję ropy naftowej w ciągu pięciu lat

Prezydent Nigerii Bola Tinubu ogłosił zamiar zwiększenia krajowego wydobycia surowca do 4 mln baryłek dziennie do 2030 roku.

Czy amerykańskie firmy wrócą do Rosji?

Czy amerykańskie firmy wrócą do Rosji?

Szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kirill Dmitriev powiedział reporterom przed rozmowami w Arabii Saudyjskiej, że Moskwa uważa powrót amerykańskich firm za nieunikniony, argumentując, że takie podmioty kiedyś dobrze prosperowały w Rosji i nierozsądnie byłoby ponownie zignorować tę okazję.

Niepewne ponowne uruchomienie irackiego rurociągu naftowego

Niepewne ponowne uruchomienie irackiego rurociągu naftowego

Turcja nie otrzymała jeszcze potwierdzenia od Iraku w sprawie wznowienia przesyłu ropy naftowej rurociągiem Irak -Turcja, powiedział agencji Reutera minister energetyki Turcji Alparslan Bayraktar.

MOL podał wyniki finansowe i ogłosił plany

MOL podał wyniki finansowe i ogłosił plany

Grupa MOL zakończyła 2024 rok z oczyszczonym wynikiem EBITDA na poziomie 3,073 mld USD, co oznacza nieznaczny spadek w porównaniu do 3,093 mld USD uzyskanych w 2023 roku. Szczególnie wymagający był czwarty kwartał, kiedy to wynik spadł o 31 proc. rdr do 682 mln USD.