Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Zagrożenia konkurencji w cenach paliw na rynku niemieckim

Niemiecki rynek paliw stoi w obliczu zagrożeń dla konkurencji ze względu na stosowane mechanizmy cenowe, poinformował w środę w swoim raporcie Federalny Urząd Antymonopolowy.

Federalny Urząd Antymonopolowy skrytykował częste zmiany cen na niemieckich stacjach benzynowych. Jak wynika z danych organu antymonopolowego, podczas gdy w 2014 r. ceny na stacjach benzynowych zmieniano cztery do pięciu razy dziennie, w 2024 r. miało miejsce średnio 18 dziennych korekt.

Taka dynamika zmian stawia konsumentów w niekorzystnym położeniu gdy porównują ceny, ponieważ trudniej im zidentyfikować konkretne pory dnia, w których mogą taniej zatankować. Federalny Urząd Antymonopolowy zamierza monitorować rozwój sytuacji i w razie potrzeby zapewnia o możliwości podjęcia działań regulacyjnych.

Według stowarzyszenia branżowego na rynku stacji benzynowych w Niemczech panuje „wolna i przejrzysta konkurencja”, a pomocą kierowcom służą porównywarki cenowe i aplikacje. Inaczej widzą to tankujący, którzy skarżyli się Urzędowi, iż porównywali ceny w aplikacjach cenowych tuż przed wyjazdem na stację benzynową, ale w momencie, gdy na nią dojechali, ceny się już zmieniły.

Federalny Urząd Antymonopolowy skrytykował również system notowań cen w sprzedaży hurtowej paliw, który ma istotny wpływ na kształtowanie się cen w Niemczech i może być nieodporny na manipulowanie danymi. W kwestii częstotliwości wprowadzania zmian cen na stacjach, jednym z pomysłów jest ograniczenie ich liczby, jak ma to miejsce np. w Austrii.

Federalny Urząd Antymonopolowy już w ostatnich latach szczegółowo analizował kształtowanie się cen benzyny i oleju napędowego, jednak nie znalazł żadnych dowodów na ustalanie cen między spółkami naftowymi.

Więcej w kategorii

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Chiny mają problemy z płatnościami za rosyjska ropę

Ambasador Chin w Rosji Zhang Hanhui powiedział, że wiele chińskich firm ma trudności z płaceniem za dostawy surowców energetycznych z Federacji Rosyjskiej.

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie szczegółowego planu odchodzenia od rosyjskich paliw kopalnych. „Mapa drogowa” zostanie ujawniona 6 maja i ma stanowić nowy etap programu RePower EU.

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja pragnie stać się centrum energetycznym dla wszystkich. Teraz Irak proponuje budowę rurociągu naftowego z Basry do Ceyhan, omijając północny Kurdystan, z którym Irak od dawna jest w konflikcie w kwestii produkcji ropy naftowej i jej tranzytu.

Światowy popyt na ropę i podaż w USA będą rosły wolniej

Światowy popyt na ropę i podaż w USA będą rosły wolniej

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) poinformowała, że w 2025 r. światowy popyt na ropę naftową wzrośnie najwolniej od pięciu lat, a wzrost produkcji w USA również ulegnie zahamowaniu z powodu ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa na partnerów handlowych i jego działań odwetowych.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw