MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Kurdystan zgadza się na wznowienie eksportu kurdyjskiej ropy

Stany Zjednoczone wywierały presję na Irak, aby wznowił eksport kurdyjskiej ropy przez Turcję. Działanie to najwyraźniej okazało się skuteczne.

Rurociąg naftowy z Kurdystanu do Turcji jest zamknięty od 2023 r. z powodu sporu o dochody z ropy i o to, kto jest odpowiedzialny za ropę. Lata nieudanych negocjacji uniemożliwiły przepływ ropy.

Anonimowe źródła ujawniły w piątek agencji Reutera, że Stany Zjednoczone postawiły Irakowi ultimatum: ma wznowić eksport kurdyjskiej ropy przez zamknięty rurociąg, albo kraj spotka ten sam los co Iran w odniesieniu do sankcji USA.

W niedzielę władze irackiego Kurdystanu uzgodniły z federalnym ministerstwem ropy naftowej wznowienie eksportu kurdyjskiej ropy naftowej w oparciu o dostępne wolumeny, poinformował w oświadczeniu regionalny rząd Kurdystanu. W niedzielę też powołano wspólny zespół techniczny, który dokona inspekcji rurociągu eksportowego i oceni jego gotowość.

Ponowne uruchomienie może wywołać pytania o zgodność z ustaleniami OPEC+, ponieważ Irak jest zobowiązany do przestrzegania kwot. Kraj ten jest drugim co do wielkości producentem ropy naftowej w OPEC po Arabii Saudyjskiej, a znaczna część ropy pochodzi ze złóż naftowych w północnym Kurdystanie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kolejny pakiet unijnych sankcji wobec Rosji poparty jednomyślnie

Kolejny pakiet unijnych sankcji wobec Rosji poparty jednomyślnie

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE poparli w poniedziałek w Brukseli 16. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji, który obejmie kolejne sektory rosyjskiej gospodarki, a także część tzw. floty cieni, która transportuje ropę z Rosji.

Możliwe przejście na inne gatunki ropy naftowej

Możliwe przejście na inne gatunki ropy naftowej

Największe amerykańskie rafinerie są gotowe szukać alternatywnych źródeł ciężkiej, kwaśnej ropy i wykorzystywać więcej gatunków krajowych, oczekując na wyjaśnienie kwestii ceł na import ropy pochodzącej od głównych dostawców, czyli Kanady i Meksyku.

Japoński Eneos zamyka instalację po pożarze

Japoński Eneos zamyka instalację po pożarze

Największy japoński producent paliw, Eneos Corp., zamknął 17 lutego instalację destylacji ropy naftowej (CDU) o wydajności 141 tys. baryłek dziennie w swojej rafinerii w Sakai po pożarze.

CNOOC rozpoczyna wydobycie ultraciężkiej ropy

CNOOC rozpoczyna wydobycie ultraciężkiej ropy

China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) rozpoczęła produkcję na złożu naftowym Luda 5-2 North w ramach drugiej fazy rozwoju projektu. Spółka posiada w nim 100 proc. udziałów i pełni funkcję operatora projektu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw