Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

UE chce obniżyć rachunek za import paliw kopalnych

Komisja Europejska zaproponowała szereg środków, mających na celu przemysłu, który zmaga się ze słabym popytem, tanim importem i wysokimi kosztami energii. Zdaniem unijnych ekspertów można w tym roku a zaoszczędzić 45 miliardów euro na zakupie paliw kopalnych.

Jak podaje agencja Reutera, nie chodzi tu o dotacje, ulgi podatkowe ani zniesienie rygorystycznych wymogów ochrony środowiska. Komisja wykonawcza UE ma zaproponować szereg środków mających na celu wsparcie europejskiego przemysłu, który zmaga się ze słabym popytem, tanim importem i wyższymi kosztami energii niż w USA i Chinach.

Projekt środków UE w dziedzinie energetyki, o którym wcześniej informowała agencja Reutera, zawierał propozycje przyspieszenia wydawania pozwoleń na projekty dotyczące energii odnawialnej, zmiany sposobu ustalania taryf energetycznych oraz zwiększenia pomocy państwa dla czystych sektorów przemysłu i bardziej elastycznego wytwarzania energii.

Analiza Komisji wskazała, że dzięki tym środkom rachunek UE za importowaną ropę naftową i gaz może się zmniejszyć o 45 miliardów euro w 2025 r., a do 2030 r. roczne oszczędności mogą wynieść 130 miliardów euro. Większość oszczędności miałaby wynikać z szybszego rozwoju odnawialnych źródeł energii i większych oszczędności energii, co pozwoliłoby ograniczyć popyt krajów na ropę naftową i gaz.

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.