Nowy index Propan-Butan

Serbia prowadzi rozmowy z USA i Rosją

Serbia prowadzi rozmowy z Waszyngtonem i Moskwą, które mają na celu uniknięcie amerykańskich sankcji wobec spółki naftowej NIS. Mogą one skutkować przerwami w dostawach ropy naftowej, poinformowała w środę minister energetyki Dubravka Djedovic Handanovic.

Rosyjskie spółki Gazprom Nieft i Gazprom posiadają odpowiednio 50 proc. i 6,15 proc. udziałów w spółce NIS, która zarządza jedyną serbską rafinerią w Pancevie, tuż za Belgradem.

USA nałożyły sankcje na rosyjski sektor naftowy 10 stycznia i dały Gazprom Neft 45 dni na wycofanie się z NIS. Termin upływa rano w czwartek, powiedział Djedovic Handanovic w transmisji telewizyjnej w środę. Dodał, że prowadzone są rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją w celu znalezienia rozwiązania.

Serbia, historyczny sojusznik Rosji, złożyła formalny wniosek do Departamentu Skarbu USA o uchylenie sankcji na okres 90 dni, aby umożliwić rozważenie „zrównoważonego rozwiązania, które doprowadziłoby do zniesienia sankcji”. Brak uzyskania zwolnienia stanowiłby poważne ryzyko dla importu ropy naftowej, ponieważ NIS, która zaopatruje około 80 proc. krajowego rynku detalicznego w ropę naftową i produkty pochodne gazu, nie byłaby w stanie importować ropy naftowej za pośrednictwem chorwackiego operatora rurociągów Janaf.

Rząd zapewnił, że zabezpieczono wystarczająco dużo rezerw, aby zaopatrzyć rynek w paliwo na co najmniej trzy miesiące.

Agencja Reutera podała w środę po południu, że rosyjski Gazprom Neft przeniósł część swoich udziałów w NIS. Zgodnie z informacjami upublicznionymi przez belgradzką giełdę papierów wartościowych BELEX, Gazprom Neft zmniejszył swoje udziały w NIS z 50 proc. do 44,85 proc. Jednocześnie Gazprom zwiększył swoje udziały w serbskiej spółce naftowej z 6,15 proc. do 11,3 proc.

Zmiany oznaczają, że Gazprom Neft nie ma już bezwzględnej większości w spółce NIS, która zarządza jedyną serbską rafinerią ropy naftowej pod Belgradem.

Więcej w kategorii

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.