Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Brakuje chętnych do budowy nowych rurociągów naftowych w Kanadzie

Eksperci twierdzą, że rząd Kanady musiałby odegrać znaczącą rolę w każdym projekcie budowy nowych rurociągów naftowych w Kanadzie, aby pokonać przeszkody regulacyjne, finansowe i polityczne, a także sprzeciw aktywistów.

Ropa naftowa jest najcenniejszym towarem eksportowym Kanady, która pompuje 4 miliony baryłek dziennie przez granicę do rafinerii w USA. Stanowi to około 90 proc. kanadyjskiego eksportu ropy naftowej.

W związku z groźbą wprowadzenia ceł na eksport kanadyjskiej ropy naftowej, wyrażoną przez prezydenta USA Donalda Trumpa, kilku kanadyjskich polityków zaapelowało o budowę nowych rurociągów do przybrzeżnych terminali eksportowych w celu zmniejszenia zależności od rynku amerykańskiego. Liberalny minister energetyki Kanady, lider konserwatywnej opozycji i kilku premierów prowincji zgodnie stwierdzili, że Kanada musi zdywersyfikować eksport ropy naftowej.

Niektórzy politycy wzywają do budowy nowych rurociągów, które miałyby transportować ropę naftową na zachodnie, wschodnie i północne wybrzeża Kanady. Jednak żadna prywatna firma nie wyraziła ostatnio zainteresowania podjęciem się tak wymagających inwestycji, których ukończenie, jak twierdzą eksperci, może zająć dekadę.

Agencja Reutera przypomniała, że w ciągu ostatniego dziesięciolecia anulowano dwa duże projekty wschód-zachód, a kanadyjska firma straciła miliardy, gdy były prezydent USA Joe Biden cofnął pozwolenia na projekt rurociągu Keystone XL do USA w 2021 roku. Donald Trump powiedział w poniedziałek, że chce budowy Keystone XL i obiecał ułatwienia regulacyjne. Tego samego dnia jednak podtrzymał nałożenie ceł na import z Kanady i Meksyku do USA.

Cła spowodowałyby, że kanadyjska ropa naftowa stałaby się droższa dla amerykańskich rafinerii lub spadłyby marże kanadyjskich producentów, co wpłynęłoby negatywnie na wykorzystanie rurociągu.

Agencja podkreśla, że nawet bez taryf budowa rurociągów stwarza zbyt wiele zagrożeń dla kanadyjskich firm. Kanadyjski sektor energetyczny od dawna narzeka na długi czas wydawania pozwoleń i niepewność regulacyjną, które spowalniają projekty i odstraszają potencjalnych inwestorów. Firmy nie będą skłonne rozważyć propozycji budowy nowej infrastruktury przesyłowej, jeśli rząd federalny nie zmieni szybko przepisów. Firmy muszą również mieć pewność, że przemysł piasków roponośnych w Kanadzie może zwiększyć produkcję, aby wypełnić nowy rurociąg. Inwestorzy pamiętają, że producenci potrzebowali lat, aby zwiększyć wydobycie do rekordowego poziomu w zeszłym roku, aby móc zapewnić tłoczenie przez Trans Mountain. Z raportu S&P Global Commodity Insights z ubiegłego roku wynika, że wydobycie ropy z piasków roponośnych w Kanadzie wzrosło o 1,3 miliona baryłek dziennie w ciągu ostatniej dekady i do 2030 roku może wzrosnąć o kolejne pół miliona baryłek dziennie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Rafineria we Włoszech może zostać zamknięta

Rafineria we Włoszech może zostać zamknięta

Przyszłość największej włoskiej rafinerii na Sycylii ISAB jest niepewna. Do 2023 roku zakład należał do rosyjskiej spółki, ale w związku embargiem na rosyjską ropę została ona zmuszona do sprzedaży aktywów.

Demokraci w USA przygotowują ostrzejsze sankcje wobec Rosji

Demokraci w USA przygotowują ostrzejsze sankcje wobec Rosji

Przedstawiciele Partii Demokratycznej Stanów Zjednoczonych oficjalnie zaprezentowali projekt ustawy, który przewiduje zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Jego autorem jest demokratyczny kongresmen Gregory Meeks.

Sankcje przeciwko Iranowi mogą być surowsze

Sankcje przeciwko Iranowi mogą być surowsze

Waszyngton nie złagodzi sankcji wobec Teheranu, informuje agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła, które uczestniczyły w spotkaniach dyrektorów firm i banków z przedstawicielami Departamentu Skarbu USA.

OPEC przewiduje wolniejszy wzrost popytu na ropę naftową

OPEC przewiduje wolniejszy wzrost popytu na ropę naftową

Ogłoszenie ceł przez Donalda Trumpa zmieniło prognozy dla rynku surowców. W związku z nowymi okolicznościami organizacja zrzeszająca eksporterów ropy nieznacznie obniżyła prognozy wzrostu światowego popytu na ten surowiec w latach 2025-2026.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw