Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Equinor omawia sprzedaż argentyńskich aktywów łupkowych

Norweski gigant energetyczny Equinor przeprowadził wstępne rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów w argentyńskich operacjach łupkowych państwowej firmie naftowej YPF, swojemu partnerowi joint venture, podała Bloomberg, powołując się na anonimowe źródło mające wiedzę na temat tego przedsięwzięcia.

Equinor, który wszedł na rynek Argentyny w pierwszej dekadzie tego wieku, posiada w tym południowoamerykańskim kraju zarówno udziały offshore, jak i onshore. Na lądzie norweski gigant naftowo-gazowy posiada udziały w jednej koncesji poszukiwawczej i jednym bloku produkcyjnym w bogatych formacjach łupkowych Vaca Muerta w prowincji Neuquen.

Według źródła Bloomberga, partnerem Equinora w spółce joint venture jest państwowa firma YPF, która ma prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży udziałów.

Jak powiedział Bloombergowi inny informator zbliżony do planów, norweska firma najwyraźniej zamierza pozbyć się udziałów w swoich spółkach łupkowych w Argentynie, ponieważ rozpoczęła już proces wyceny aktywów.

Equinor, podobnie jak inni europejscy giganci naftowi i gazowi, ponownie stawia na ropę i gaz oraz tnie inwestycje i cele w zakresie energii odnawialnej, ponieważ „dostosowuje ambicje do realiów” w celu zwiększenia przepływów pieniężnych i zysków dla akcjonariuszy.

Sprzedaż aktywów łupkowych w Argentynie może sugerować, że Equinor uznał działalność w Argentynie za nieistotną dla swojej strategii biznesowej.
Choć w Vaca Muerta wzrosło zainteresowanie największym argentyńskim złożem łupkowym, odkąd rok temu urząd objął liberalny i probiznesowy prezydent Javier Milei, to nowy rząd ogłosił również zakończenie państwowego finansowania rurociągów i innych projektów infrastrukturalnych. Firmy muszą więc polegać na prywatnych inwestycjach oraz nowych ulgach podatkowych i innych zachętach w nowym wolnorynkowym podejściu do gospodarki. Analitycy twierdzą, że chcieliby również zniesienia kontroli kapitału i walut obcych w kraju, zanim zaangażują miliardy dolarów w rozwój rurociągów z Vaca Muerta.

Więcej w kategorii

Niebawem rafineria w Teksasie powróci do pełnej wydajności

Niebawem rafineria w Teksasie powróci do pełnej wydajności

Firma Motiva Enterprises planuje do 10 kwietnia ponownie uruchomić instalację fluidalnego krakingu katalitycznego w swojej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Zakład ma moce przerobowe na poziomie 626 tys. baryłek dziennie.

Meksyk rewiduje produkcję ropy w dół

Meksyk rewiduje produkcję ropy w dół

Ministerstwo finansów Meksyku zrewidowało roczną stopę produkcji ropy naftowej w kraju o 129 tys. baryłek dziennie mniej niż wcześniej oczekiwano.

Rosną stawki za transport barek paliwowych na Renie

Rosną stawki za transport barek paliwowych na Renie

Jak wynika z danych Spotbarge, koszt transportu niektórych rodzajów produktów naftowych między regionem portowym Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia a Karlsruhe w Niemczech osiągnął w ostatnim miesiącu 36 euro za tonę, co stanowi dwukrotność poprzednich kwot.

Import ropy naftowej wyłączony z amerykańskich ceł

Import ropy naftowej wyłączony z amerykańskich ceł

Biały Dom poinformował w środę, że import ropy naftowej, gazu i produktów rafinowanych został wyłączony z nowych ceł, ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw