Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Opóźnienie uruchomienia nowego norweskiego pola naftowego

Equinor po raz kolejny opóźnił uruchomienie swojego pola naftowego Johan Castberg na Morzu Barentsa w Arktyce z powodu złej pogody, powiedział w poniedziałek agencji Reutera rzecznik norweskiego koncernu energetycznego.

Jest to już drugie opóźnienie w uruchomieniu złoża naftowego, po tym jak w grudniu Equinor został zmuszony z powodu złej pogody do przełożenia startu z pierwotnie zakładanego na koniec 2024 r. na styczeń lub luty 2025 r.

Teraz termin lutowy również uległ przesunięciu z powodu utrzymującej się złej pogody na wodach arktycznych Morza Barentsa, która powoduje problemy zarówno w ruchu statków, jak i helikopterów.

Johan Castberg, to duże pole na Morzu Barentsa, którego szacowane odzyskiwalne wolumeny wahają się od 450 do 650 milionów baryłek ropy naftowej. Baza zasobów do rozwoju pola Johan Castberg składa się z trzech odkryć ropy naftowej: Skrugard, Havis i Drivis.

Equinor podaje, że pole będzie eksploatowane przez 30 lat, a w szczytowym momencie z Johan Castberg będzie można wydobywać 220 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Produkcja ma być prowadzona za pomocą pływającego statku produkcyjnego, magazynowego i przeładunkowego (FPSO), który został zakotwiczony na złożu we wrześniu.

Norwegia spodziewa się, że krajowa produkcja wzrośnie o 5,2 proc. w 2025 r. w porównaniu z 2024 r., również dzięki Johanowi Castbergowi.

OPEC uważa Norwegię za jednego z producentów, który mógłby przyczynić się do wzrostu wydobycia ropy naftowej w krajach spoza OPEC+ w tym roku, obok Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brazylii.

Więcej w kategorii

Niebawem rafineria w Teksasie powróci do pełnej wydajności

Niebawem rafineria w Teksasie powróci do pełnej wydajności

Firma Motiva Enterprises planuje do 10 kwietnia ponownie uruchomić instalację fluidalnego krakingu katalitycznego w swojej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Zakład ma moce przerobowe na poziomie 626 tys. baryłek dziennie.

Meksyk rewiduje produkcję ropy w dół

Meksyk rewiduje produkcję ropy w dół

Ministerstwo finansów Meksyku zrewidowało roczną stopę produkcji ropy naftowej w kraju o 129 tys. baryłek dziennie mniej niż wcześniej oczekiwano.

Rosną stawki za transport barek paliwowych na Renie

Rosną stawki za transport barek paliwowych na Renie

Jak wynika z danych Spotbarge, koszt transportu niektórych rodzajów produktów naftowych między regionem portowym Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia a Karlsruhe w Niemczech osiągnął w ostatnim miesiącu 36 euro za tonę, co stanowi dwukrotność poprzednich kwot.

Import ropy naftowej wyłączony z amerykańskich ceł

Import ropy naftowej wyłączony z amerykańskich ceł

Biały Dom poinformował w środę, że import ropy naftowej, gazu i produktów rafinowanych został wyłączony z nowych ceł, ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw