Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Indonezja stawia na ropę, inwestując w rafinerię

Indonezja chce zrealizować ogromny projekt rafineryjny o wartości 12,5 mld USD, którego celem jest ograniczenie importu i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Jak powiedział minister energii Bahlil Lahadalia, sygnalizując zaangażowanie Dżakarty w przemysł rafineryjny, kraj planuje budowę zakładu o możliwościach przerobu ponad 500 tys. baryłek. Ruch ten odzwierciedla także dążenie prezydenta Prabowo Subianto do samowystarczalności energetycznej Indonezji.

Budowa rafinerii ma na celu także, poza przerobem ropy, zwiększenie zatrudnienia. Urzędnicy szacują, że powstanie 63 tys. bezpośrednich miejsc pracy i kolejne 315 tys. pośrednich miejsc pracy. Lista priorytetów rządu na rok 2025 obejmuje 21 projektów energetycznych downstream o wartości 40 miliardów USD, a plan budowy rafinerii zajmuje najważniejszą pozycję.

Indonezja wciąż zmaga się ze spadkiem produkcji ropy naftowej, która zmniejszyła z 1,6 mln baryłek dziennie w latach 90. do poniżej 600 tys. baryłek dziennie obecnie. Kraj zwrócił się do ExxonMobil o zwiększenie wydobycia, ale na razie najlepszym rozwiązaniem jest rafinacja produkowanej ropy naftowej na miejscu i ograniczenie kosztownego importu paliw.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

OMV zamyka stacje tankowania wodoru

OMV zamyka stacje tankowania wodoru

Z doniesień prasowych wynika, że sektor mobilności wodorowej w Austrii może wkrótce zniknąć. Sieć OMV do września 2025 r. zamknie wszystkie publiczne stacje tankowania wodoru w Austrii.

Eni ogłasza zyski kwartalne

Eni ogłasza zyski kwartalne

Włoska spółka jest pierwszym dużym europejskim producentem ropy naftowej i gazu, który opublikował wyniki za pierwszy kwartał. Skorygowany zysk netto w raportowanym wyniósł 1,41 mld euro, co jest wynikiem wyższym od średniej prognozowanej przez analityków na poziomie 1,24 mld euro, podała spółka.

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy

Orlen i ukraiński Naftogaz podpisały trzeci kontrakt na podstawie porozumienia o długofalowej współpracy pomiędzy spółkami. Pozwoli on na dostawę kolejnych 100 mln m sześc. gazu ziemnego.

Kilku członków OPEC+ chce zaproponować zwiększenie produkcji ropy

Kilku członków OPEC+ chce zaproponować zwiększenie produkcji ropy

Na kolejnym spotkaniu OPEC+, zaplanowanym na 5 maja, kilka krajów objętych porozumieniem może zaproponować zwiększenie produkcji ropy naftowej w czerwcu. Jak podają źródła agencji Reutera, propozycja zwiększenia produkcji ma związek ze sporem o przestrzeganie kwot.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się