Nowy index Propan-Butan

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące transportu oraz opinie analityków, najwięksi producenci ropy naftowej na Bliskim Wschodzie eksportowali rekordowe ilości rafinowanych produktów naftowych, zmniejszając w ten sposób ogólny wpływ cięć w produkcji ropy naftowej na rynek.

Producenci OPEC+ powtarzają, że od lat ograniczają produkcję i podaż ropy naftowej, starając się zrównoważyć i „ustabilizować rynek”. Tymczasem z danych firm Kpler i OilX wynika, że w 2024 r. eksport paliw drogą morską z państw członkowskich OPEC+ znad Zatoki Perskiej w tym z Iraku, Kuwejtu, Omanu, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich osiągnął rekordowy średni poziom 5,51 mln baryłek produktów rafinowanych dziennie. Oznacza to wzrost o ponad 7 proc względem 2023 r.

W ciągu ostatnich piętnastu lat większość producentów z Zatoki Perskiej zwiększyła swoje moce rafineryjne, a Bliski Wschód stał się jednym z głównych regionów napędzających wzrost globalnych mocy rafineryjnych w ostatnich latach.

Agencja Reutera przypomniała, że Kuwait Petroleum Corporation (KPC) uruchomił w 2022 r. nową, ogromną rafinerię Al-Zour, jeden z największych zakładów przerobu ropy naftowej na Bliskim Wschodzie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy

Armatorzy z Grecji powracają na rosyjski rynek ropy Urals, gdyż ceny na nim spadają poniżej pułapu cenowego wynoszącego 60 USD za baryłkę. Dzięki temu mogą oni świadczyć usługi transportowe i ubezpieczeniowe, przestrzegając jednocześnie sankcji, podała agencja Reutera, powołując się na trzy źródła handlowe.

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają

Wydobycie ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych wyhamowuje w obliczu spadających cen surowca oraz rosnących kosztów operacyjnych.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe