Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.

Oczekuje się, że wzrost podaży ropy naftowej będzie pochodził z krajów spoza OPEC+, ale pod warunkiem, że członkowie OPEC+ będą przestrzegać porozumień o dobrowolnych ograniczeniach produkcji.

W lutym firmy naftowe zwiększyły dostawy na rynek o 240 tys. baryłek dziennie, do 103,3 mln baryłek dziennie. Z tego 220 tys. baryłek dziennie pochodziło z OPEC+, a dokładniej z Kazachstanu, gdzie rozbudowa złoża Tengiz zwiększyła produkcję tego kraju. Ponadto, w oczekiwaniu na surowe amerykańskie sankcje, wzrosły dostawy z Iranu i Wenezueli. W kwietniu Międzynarodowa Agencja Energetyczna spodziewa się spadku dostaw z Wenezueli ze względu na cofnięcie licencji amerykańskiej firmie Chevron na działalność w tym kraju.

Ponadto Agencja jest przekonana, że wzrost produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+ w kwietniu wyniesie mniej niż 50 tys. baryłek dziennie, gdyż jedynie Arabia Saudyjska i Algieria dysponują na szybko wolnymi mocami produkcyjnymi.

Więcej w kategorii

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw