Shell Franczyza

NIS prosi Departament Skarbu USA o uchylenie lub odroczenie sankcji

Serbska spółka NIS zwróciła się do Departamentu Skarbu USA z prośbą o usunięcie jej z listy sankcji, poinformował prezes Srbijagas Dusan Bajatovic.

Bajatovic wyjaśnił, że niemożliwe jest rozwiązanie problemów z większościowym pakietem akcji objętego sankcjami Gazprom Neft w NIS w ciągu miesiąca. Obowiązująca specjalna licencja jest ważna tylko do 28 marca i stanowi odroczenie obowiązywania amerykańskich ograniczeń.

Na początku stycznia przedstawiciele USA oświadczyli, że sankcje wobec Serbii zostaną natychmiast zniesione, ale stanie się to po tym, jak rosyjskie przedsiębiorstwa opuszczą jej stolicę. Belgrad początkowo zaproponował wykupienie rosyjskiej części NIS za 600 mln euro, a w marcu chorwacki JANAF - przedsiębiorstwo zajmujące się przesyłem ropy z Adriatyku w głąb Europy, zaproponowało odkupienie rosyjskich udziałów w Serbskim Przemyśle Naftowym (NIS).

Ropociągiem JANAF transportowana jest ropa naftowa trafiająca do Serbii. Chorwackie media przypomniały, że NIS jest największym klientem chorwackiej firmy transportującej ten surowiec.

Więcej w kategorii

Kazachstan zwiększa produkcję ropy do nowego rekordu

Kazachstan zwiększa produkcję ropy do nowego rekordu

Agencja Reutera podała, że Kazachstan w ubiegłym miesiącu zwiększył produkcję ropy naftowej, pobijając nowy rekord, choć jego limit w ramach w OPEC+ jest znacznie niższy od tego poziomu.

Niski poziom wody utrudnia żeglugę po Renie w Niemczech

Niski poziom wody utrudnia żeglugę po Renie w Niemczech

Z powodu suszy żegluga statków towarowych po rzece Ren w Niemczech z pełnym ładunkiem stała się niemożliwa, a do zwykłych stawek frachtowych doliczane są opłaty dodatkowe, poinformowano we wtorek.

Przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się 3 kwietnia

Przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się 3 kwietnia

Osiem państw eksportujących ropę naftową zrzeszonych w OPEC+ spotka się 3 kwietnia, natomiast dwa dni później odbędzie się planowane posiedzenie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego (JMMC) OPEC+.

Varo kupuje Preem

Varo kupuje Preem

Varo Energy, wspierane przez fundusz private equity Carlyle Group i największego na świecie tradera surowcowego Vitol poinformowały, że zgodziły się kupić aktywa szwedzkiej firmy naftowej Preem, stawiając na rosnący popyt na biopaliwa.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw