Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Jak wynika z danych celnych, w styczniu i lutym import wyniósł łącznie 3,84 mln ton, czyli około 413 300 baryłek dziennie.

Agencja Reutera podała, że powodem tej sytuacji jest pośpiech handlowców, którzy spieszyli się z dostawami zamówionych towarów, spodziewając się wzrostu podatków importowych i niższych ulg podatkowych. Popyt ma spaść w tym roku po wzroście ceł importowych na olej opałowy.

Dane celne pokazują, że eksport paliw żeglugowych o niskiej zawartości siarki wzrósł o 5,5 proc. w okresie styczeń-luty 2025 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Eksport paliwa morskiego, mierzony głównie sprzedażą ze składów celnych dla statków pływających po trasach międzynarodowych, wyniósł łącznie 3 miliony ton metrycznych.

Chiński eksport paliwa bunkrowego wzrósł, ponieważ ceny w kluczowych portach Zhoushan i Szanghaju były niższe niż w centrum Singapuru, co spowodowało większy popyt.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.