Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Rafineriom w Europie grozi zamknięcie

Zdaniem menedżerów biorących udział w szczycie Financial Times Commodities Global Summit, który odbył się w poniedziałek w Lozannie, europejskie rafinerie będą musiały dostosować się do transformacji energetycznej, inaczej będą narażone na większe ryzyko zamknięcia do 2035 r.

Jak podała agencja Reutera, europejskie rafinerie muszą stawić czoła spadkowi popytu na paliwa drogowe, gdyż elektryfikacja i przepisy dotyczące transformacji energetycznej zmieniają rynki energetyczne, a także stymulują wzrost inwestycji w biopaliwa i paliwa alternatywne.

Ruth Herbert, dyrektor Essar Energy Transition, powiedziała że za 10 lat większość rafinerii albo przejdzie na biorafinację albo przejdzie na elektryfikację i produkcję paliw niskoemisyjnych np. wodoru. Dodała, że zakładom, które nie będą w stanie przejść na wychwytywanie dwutlenku węgla lub biorafinację, będzie groziło zamknięcie.

Antonio Joyanes z hiszpańskiej firmy Moeve, dawniej Cepsa , dodał, że rafinerie będą musiały przyzwyczaić się do produkcji mieszanki paliw składającej się z e-paliw, paliw kopalnych i biopaliw.

Agencja Reutera przypomniała, że rentowność europejskich rafinerii ucierpiała z powodu uzyskiwanych niższych marż. Natomiast otwieranie w ostatnich latach nowszych i bardziej zmodernizowanych rafinerii w Afryce i na Bliskim Wschodzie przyspieszyło zamykanie rafinerii w Europie.

Menedżerowie biorący udział w szczycie Financial Times Commodities Global Summit byli zgodni, że w tym roku w Europie spodziewany jest trend zamykania i przekształcania rafinerii. Jay Gleacher, dyrektor ds. inwestycji w Vitol powiedział, że do 2035 r. w tym sektorze nastąpi większa konsolidacja.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Czechy w kwietniu rozpoczną odbiór ropy za pośrednictwem TAL+

Czechy w kwietniu rozpoczną odbiór ropy za pośrednictwem TAL+

Czeskie rafinerie będą otrzymywać surowiec za pośrednictwem zmodernizowanego rurociągu TAL+ w przyszłym miesiącu. Dzięki temu będą mogły zastąpić import ropy z Rosji, który odbywał się rurociągiem „Przyjaźń”, poinformował czeski operator rurociągu MERO.

BP chce wycofać się z rynku paliw w Austrii

BP chce wycofać się z rynku paliw w Austrii

BP poinformowało, że planuje sprzedać swoją sieć stacji paliw i ładowania pojazdów elektrycznych w Austrii. Transakcja obejmie ponad 260 punktów sprzedaży detalicznej w całym kraju, infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych oraz udziały w spółce zarządzającej terminalem paliwowym w Linzu.

Indie mogą zaprzestać zakupów wenezuelskiej ropy

Indie mogą zaprzestać zakupów wenezuelskiej ropy

Reliance Industries, właściciel i operator największej rafinerii w Indiach, wstrzyma import wenezuelskiej ropy naftowej po tym, jak USA ogłosiły nałożenie 25-procentowego cła na kraje kupujące ten surowiec z Caracas.

Węgierski MOL może wykupić rosyjskie udziały w serbskim NIS

Węgierski MOL może wykupić rosyjskie udziały w serbskim NIS

Dziennik „The Financial Times” poinformował, że węgierski koncern MOL rozważa możliwość nabycia rosyjskich udziałów w serbskiej firmie NIS.