Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Sinopec zarobił mniej

Chiński państwowy koncern naftowy Sinopec poinformował, że jego zysk netto za rok 2024 wyniósł prawie 7 mld USD, co oznacza spadek o 16,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej i wzrost rejestracji samochodów elektrycznych.

Firma Sinopec w dokumencie złożonym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Hongkongu poinformowała, że w 2024 r. ceny ropy naftowej na świecie spadały, krajowy przemysł transportowy przyspieszył odchodzenie od tradycyjnych paliw, a marża zysku brutto znacznie się zmniejszyła. Dodano, że spółka dołożyła wszelkich starań, aby rozszerzyć rynek i sprzedaż oraz nadal wzmacnia kontrolę kosztów i wydatków aby sprostać zmianom na rynku.

Firma odnotowała w swoim raporcie rocznym, że podczas gdy ceny ropy wzrosły o 5,3 proc. w pierwszej połowie roku, w drugiej połowie spadły o 9,3 proc., co spowodowało ogólny spadek rocznego zysku. Sinopec odnotował również niewielki spadek całkowitego popytu na chińskie rafinowane produkty naftowe w zeszłym roku, o 1,9 proc. w porównaniu z rokiem 2023.

Chiny stały się największym rynkiem samochodów elektrycznych na świecie, co skłoniło niektóre firmy energetyczne, w tym Sinopec, do przewidywania zbliżającego się szczytu popytu na ropę. Jednak w zeszłym roku sprzedaż pojazdów elektrycznych zasilanych bateriami zaczęła maleć wobec sprzedaży hybryd, co może sygnalizować, że nadchodzi moment nasycenia rynku pojazdami elektrycznymi.

W zeszłym roku Sinopec zapowiedział, że spodziewa się, że popyt na ropę w Chinach osiągnie szczyt na poziomie około 16 milionów baryłek dziennie w 2027 roku. Ta prognoza przewiduje szczyt wzrostu popytu na ropę rok później niż podał największy gracz rynkowy - CNPC, który przewidywał, że wzrost popytu na ropę w Chinach osiągnie szczyt w 2026 roku.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Czechy w kwietniu rozpoczną odbiór ropy za pośrednictwem TAL+

Czechy w kwietniu rozpoczną odbiór ropy za pośrednictwem TAL+

Czeskie rafinerie będą otrzymywać surowiec za pośrednictwem zmodernizowanego rurociągu TAL+ w przyszłym miesiącu. Dzięki temu będą mogły zastąpić import ropy z Rosji, który odbywał się rurociągiem „Przyjaźń”, poinformował czeski operator rurociągu MERO.

BP chce wycofać się z rynku paliw w Austrii

BP chce wycofać się z rynku paliw w Austrii

BP poinformowało, że planuje sprzedać swoją sieć stacji paliw i ładowania pojazdów elektrycznych w Austrii. Transakcja obejmie ponad 260 punktów sprzedaży detalicznej w całym kraju, infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych oraz udziały w spółce zarządzającej terminalem paliwowym w Linzu.

Indie mogą zaprzestać zakupów wenezuelskiej ropy

Indie mogą zaprzestać zakupów wenezuelskiej ropy

Reliance Industries, właściciel i operator największej rafinerii w Indiach, wstrzyma import wenezuelskiej ropy naftowej po tym, jak USA ogłosiły nałożenie 25-procentowego cła na kraje kupujące ten surowiec z Caracas.

Węgierski MOL może wykupić rosyjskie udziały w serbskim NIS

Węgierski MOL może wykupić rosyjskie udziały w serbskim NIS

Dziennik „The Financial Times” poinformował, że węgierski koncern MOL rozważa możliwość nabycia rosyjskich udziałów w serbskiej firmie NIS.