Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Traderzy widzą długą drogę powrotną dla rosyjskich surowców

Znoszenie sankcji nałożonych na rosyjski przemysł energetyczny może potrwać dłużej, niż oczekiwano, twierdzą szefowie największych światowych domów handlowych.

Powrót rosyjskiej ropy i gazu na rynki poza Azją będzie stopniowy i ograniczony, co budzi wątpliwości dotyczące przyszłości globalnego handlu surowcami energetycznymi.

Jak podała agencja Reutera, na szczycie FT Commodities Global Summit w Szwajcarii liderzy firm Vitol, Mercuria, Trafigura i Gunvor – niegdyś dominujących na rynku rosyjskiej ropy – wyrazili ostrożność w kwestii wznowienia handlu surowcami z Rosji. Mimo to, nikt z nich nie wykluczył takiej możliwości, co sugeruje zmianę podejścia po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa nowej polityki wobec Rosji i Ukrainy.

Russell Hardy, dyrektor generalny Vitol, przewiduje, że łagodzenie restrykcji w Europie zajmie co najmniej rok lub dwa. Menedżer uważa, że prawdopodobnie zobaczymy pewne zmiany w przepływie ropy przez rurociągi. Niektóre kraje mogą zdecydować się na import, inne nie. Z kolei Richard Holtum, dyrektor generalny Trafigury, wskazuje, że Stany Zjednoczone mogą jako pierwsze znieść ograniczenia, podczas gdy sankcje UE i Wielkiej Brytanii mogą pozostać w mocy dłużej.

Zdaniem Torbjorna Tornqvista, dyrektora generalnego Gunvor, Rosja może nie być zainteresowana powrotem do wcześniejszych umów z zachodnimi firmami, koncentrując się na rozwoju własnego systemu handlu surowcami.

Dyrektorzy uważają, że Rosja może priorytetowo traktować odzyskanie dostępu do zachodnich systemów bankowych i płatniczych, co ułatwiłoby handel podczas negocjacji w sprawie sankcji.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Czechy w kwietniu rozpoczną odbiór ropy za pośrednictwem TAL+

Czechy w kwietniu rozpoczną odbiór ropy za pośrednictwem TAL+

Czeskie rafinerie będą otrzymywać surowiec za pośrednictwem zmodernizowanego rurociągu TAL+ w przyszłym miesiącu. Dzięki temu będą mogły zastąpić import ropy z Rosji, który odbywał się rurociągiem „Przyjaźń”, poinformował czeski operator rurociągu MERO.

BP chce wycofać się z rynku paliw w Austrii

BP chce wycofać się z rynku paliw w Austrii

BP poinformowało, że planuje sprzedać swoją sieć stacji paliw i ładowania pojazdów elektrycznych w Austrii. Transakcja obejmie ponad 260 punktów sprzedaży detalicznej w całym kraju, infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych oraz udziały w spółce zarządzającej terminalem paliwowym w Linzu.

Indie mogą zaprzestać zakupów wenezuelskiej ropy

Indie mogą zaprzestać zakupów wenezuelskiej ropy

Reliance Industries, właściciel i operator największej rafinerii w Indiach, wstrzyma import wenezuelskiej ropy naftowej po tym, jak USA ogłosiły nałożenie 25-procentowego cła na kraje kupujące ten surowiec z Caracas.

Węgierski MOL może wykupić rosyjskie udziały w serbskim NIS

Węgierski MOL może wykupić rosyjskie udziały w serbskim NIS

Dziennik „The Financial Times” poinformował, że węgierski koncern MOL rozważa możliwość nabycia rosyjskich udziałów w serbskiej firmie NIS.