Shell Franczyza

Chiny wstrzymują zakupy ropy z Wenezueli po decyzji Trumpa

Na rynku ropy naftowej panuje zamieszanie – firmy czekają na wyjaśnienia Waszyngtonu w sprawie ceł dla nabywców wenezuelskiej ropy.

Zakupy wenezuelskiej ropy przez Chiny zostały we wtorek wstrzymane po tym, jak prezydent USA Donald Trump wydał rozporządzenie wykonawcze nakładające 25-procentowe cła na nabywców ropy z Caracas. Informację tę opublikowała agencja Reutera, zaznaczając, że głównym nabywcą wenezuelskiego surowca są Chiny.

Agencja podkreśla, że nowe pomysły i działania Stanów Zjednoczonych były zaskoczeniem dla traderów ropy naftowej. Ciężką wenezuelską ropę klasy Merey kupują niezależne rafinerie, zwane czajnikami, wolumeny wynoszą ok. 503 tys. baryłek dziennie, co stanowi ok. 55 proc. całego wenezuelskiego eksportu ropy.

Co więcej, źródła agencji Reutera podały, że w 2024 r. pewna firma zbrojeniowa kupowała 42 tys. baryłek ropy dziennie, aby spłacić dług Caracas wobec Pekinu.

Chiny czekają teraz na wyjaśnienia, które pozwolą zminimalizować skutki tych ograniczeń. Biorąc pod uwagę nałożenie przez Stany Zjednoczone kolejnych sankcji na Iran, podażowa sytuacja w odniesieniu do ciężkich gatunków surowca stała się napięta.

Więcej w kategorii

Trump grozi cłami dla nabywców rosyjskiej ropy

Trump grozi cłami dla nabywców rosyjskiej ropy

Prezydent USA Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych ceł w wysokości 25–50 proc. na nabywców rosyjskiej ropy, jeśli uzna, że to Moskwa blokuje jego wysiłki na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie.

Vitol rozważa sprzedaż amerykańskiego producenta łupków

Vitol rozważa sprzedaż amerykańskiego producenta łupków

Światowy trader towarowy Vitol rozważa sprzedaż udziałów w VTX Energy Partners, amerykańskim producencie ropy łupkowej i gazu, podała agencja Reutera, powołując się na swoje źródła.

Rafineria Cenovus w Ohio wstrzyma część produkcji

Rafineria Cenovus w Ohio wstrzyma część produkcji

Cenovus w połowie kwietnia rozpocznie planowane prace konserwacyjne w wielu jednostkach swojej rafinerii w Toledo w stanie Ohio (USA) o wydajności 160 tys. baryłek dziennie, poinformowało w czwartek źródło mające wiedzę na temat funkcjonowania zakładu.

Rosja zwiększa dostawy paliwa i oleju napędowego do Boliwii

Rosja zwiększa dostawy paliwa i oleju napędowego do Boliwii

Rosja zwiększa eksport paliw silnikowych do Boliwii, wynika z danych London Stock Exchange Group (LSEG), firmy zajmującej się śledzeniem ruchu statków. Kryzys energetyczny w tym kraju Ameryki Łacińskiej pogłębia się, a Rosji zależy na zwiększeniu sprzedaży.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw