Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

OPEC+ rozpoczyna zwiększanie wydobycia

Kraje uczestniczące w porozumieniu OPEC+ zaczynają zwiększać produkcję ropy naftowej. Jak podała rosyjska agencja TASS, w kwietniu ich łączny wzrost może wynieść 88 tys. baryłek dziennie w porównaniu z danymi z marca.

Suma wzrostu uwzględnia fakt, że wiele krajów rekompensuje nadprodukcję ropy naftowej. Na liście państw producentów, które przystąpiły do porozumienia o ograniczeniu wydobycia, znalazły się: Rosja, Arabia Saudyjska, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Kazachstan, Oman i Algieria. Początkowo plan przywrócenia wielkości produkcji ropy naftowej miał rozpocząć się w październiku 2024 r., jednak start przesunięto na grudzień, następnie na styczeń i ostatecznie na kwiecień.

Łącznie produkcja OPEC+ w kwietniu, biorąc pod uwagę planowany wzrost, mogłaby wynieść 35,5 mln baryłek dziennie.

W nadchodzącym miesiącu Rosja zamierza utrzymać produkcję w granicach marcowych – ok. 8,9 mln baryłek dziennie. Wicepremier Rosji Aleksander Nowak, który reprezentuje Rosję w OPEC+, nieustannie zapewnia, że kraj pozostaje wierny międzynarodowemu porozumieniu, które umożliwia koordynację wydobycia i ogranicza zmienność cen ropy naftowej.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kilku członków OPEC+ chce zaproponować zwiększenie produkcji ropy

Kilku członków OPEC+ chce zaproponować zwiększenie produkcji ropy

Na kolejnym spotkaniu OPEC+, zaplanowanym na 5 maja, kilka krajów objętych porozumieniem może zaproponować zwiększenie produkcji ropy naftowej w czerwcu. Jak podają źródła agencji Reutera, propozycja zwiększenia produkcji ma związek ze sporem o przestrzeganie kwot.

Opóźnienia i wyższe koszty litewskiej inwestycji Orlenu

Opóźnienia i wyższe koszty litewskiej inwestycji Orlenu

Orlen mierzy się z poważnymi wyzwaniami przy realizacji kluczowej inwestycji w rafinerii w litewskich Możejkach. Jak przypomina dziennik „Rzeczpospolita”, budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy (Bottom of Barrel), która miała zostać ukończona do końca 2024 roku, napotyka liczne przeszkody – zarówno logistyczne, jak i

Meksyk eksportuje pierwszą partię niskosiarkowego oleju napędowego

Meksyk eksportuje pierwszą partię niskosiarkowego oleju napędowego

Na początku kwietnia 2025 roku Meksyk po raz pierwszy wyeksportował olej napędowy o ultraniskiej zawartości siarki (ULSD) wyprodukowany w nowej rafinerii Olmeca w Dos Bocas. Choć wydarzenie to ma znaczenie symboliczne dla ambicji energetycznych kraju, to ujawnia także poważne problemy infrastrukturalne i ograniczenia operacyjne.

Sinopec wznawia zakupy rosyjskiej ropy mimo obaw o sankcje

Sinopec wznawia zakupy rosyjskiej ropy mimo obaw o sankcje

Chiński gigant naftowy Sinopec powrócił do zakupu rosyjskiej ropy po marcowej przerwie spowodowanej obawami o amerykańskie sankcje. Spółka handlowa Unipec, należąca do Sinopecu, nabyła ładunek mieszanki ESPO na maj.