Shell Franczyza

Spada wykorzystanie rurociągu Trans Mountain

Operator rurociągu Trans Mountain obniżył prognozy dotyczące ilości przesyłanej ropy. Powodem są wyższe niż oczekiwano opłaty transportowe, które sprawiają, że 20 proc. przepustowości pozostaje niewykorzystane.

Nowe przewidywania zakładają stopniowy wzrost użycia rurociągu do 92 proc. w 2027 roku, zamiast pierwotnie prognozowanego 96 proc. od 2025 roku.

Jak wyjaśniła agencja Reutera, Trans Mountain pobiera wyższe stawki niż konkurencyjny Enbridge Mainline, co skutkuje mniejszym zainteresowaniem ze strony podmiotów przesyłających ropę. Wysokie koszty budowy, sięgające 34 miliardów dolarów kanadyjskich, zmusiły operatora do podniesienia opłat, które i tak niektóre firmy naftowe, w tym Canadian Natural Resources Ltd i Cenovus Energy, uznają za zbyt wysokie.

Kanada wciąż zmaga się z problemem dywersyfikacji eksportu ropy, ponieważ 90 proc. jej dostaw trafia do USA.

Prognozy przychodów rurociągu również spadły – na 2025 rok szacuje się je na 2,7 mld USD zamiast wcześniej przewidywanych 3 mld. Rząd Kanady, który planuje sprzedać rurociąg, może stanąć przed wyzwaniem znalezienia nabywcy w obliczu spadającej rentowności projektu.

Więcej w kategorii

Niebawem rafineria w Teksasie powróci do pełnej wydajności

Niebawem rafineria w Teksasie powróci do pełnej wydajności

Firma Motiva Enterprises planuje do 10 kwietnia ponownie uruchomić instalację fluidalnego krakingu katalitycznego w swojej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Zakład ma moce przerobowe na poziomie 626 tys. baryłek dziennie.

Meksyk rewiduje produkcję ropy w dół

Meksyk rewiduje produkcję ropy w dół

Ministerstwo finansów Meksyku zrewidowało roczną stopę produkcji ropy naftowej w kraju o 129 tys. baryłek dziennie mniej niż wcześniej oczekiwano.

Rosną stawki za transport barek paliwowych na Renie

Rosną stawki za transport barek paliwowych na Renie

Jak wynika z danych Spotbarge, koszt transportu niektórych rodzajów produktów naftowych między regionem portowym Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia a Karlsruhe w Niemczech osiągnął w ostatnim miesiącu 36 euro za tonę, co stanowi dwukrotność poprzednich kwot.

Import ropy naftowej wyłączony z amerykańskich ceł

Import ropy naftowej wyłączony z amerykańskich ceł

Biały Dom poinformował w środę, że import ropy naftowej, gazu i produktów rafinowanych został wyłączony z nowych ceł, ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw