Nowy index Propan-Butan

Vitol odnotowuje spadek zysku

Należący do światowej czołówki trader surowcowy Vitol, osiągnął zysk netto w wysokości od 8 do 8,5 mld USD w 2024 r., co oznacza znaczny spadek w porównaniu z rekordowymi wynikami z 2022 i 2023 r., ale nadal znacznie wyprzedza rywali, podały dwa źródła branżowe zaznajomione z wynikami.

Handlowcy surowcami energetycznymi osiągnęli rekordowe zyski w latach 2022 i 2023, gdy rynek zaczął się odradzać po pandemii, a także musieli zmierzyć się z niedoborami gazu po inwazji Rosji na Ukrainę.

Łącznie z zyskiem netto wynoszącym 15 mld USD w 2022 r. i 13 mld USD w 2023 r., Vitol zarobił prawie 45 mld USD w ciągu ostatnich pięciu lat - kwoty, które wcześniej były nie do pomyślenia dla traderów ropy naftowej i mogły być wygenerowane jedynie przez gigantów naftowych.

Vitol od ponad dekady utrzymuje tytuł największego i najbardziej dochodowego tradera na świecie, ale przed pandemią jego roczne zyski wynosiły od 1 do 2 mld USD. Firmę zatrudnia od 400 do 500 pracowników, z których wielu to handlowcy, wynagradzani na podstawie swoich rocznych wyników.

Firma wypłaciła rekordową dywidendę w wysokości 6,5 mld USD swoim akcjonariuszom-pracownikom z wyników za 2023 r. Dywidenda za 2024 r. nie została jeszcze ogłoszona.

 

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.