Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

USA mogą obniżyć produkcję o 1 mln baryłek dziennie

Kilku dyrektorów firm naftowych, którzy poprosili o zachowanie anonimowości, ponieważ krytykowali prezydenta w trakcie wojny handlowej, wyraziło frustrację z powodu ciągłego obniżania cen ich kluczowego surowca - zauważa agencja Bloomberg.

Także analitycy Plattsa uważają, że nowa polityka taryfowa Donalda Trumpa i walka z nią ze strony innych krajów mogą negatywnie wpłynąć na produkcję ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

Już przed ogłoszeniem przez Trumpa ceł, co przyczyniło się do załamania cen, dyrektorzy firm naftowych narzekali na jego politykę handlową.  Według S&P Global Commodity Insights, jeśli ceny spadną do 50 USD za baryłkę, produkcja w 48 stanach może zmniejszyć się o ponad 1 milion baryłek dziennie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Stanowi to około 7 proc. obecnej całkowitej produkcji w USA.

Analitycy z Citigroup Inc. ostrzegali w zeszłym miesiącu, że nawet jeśli ceny wrócą do 65 USD, operatorzy łupków prawdopodobnie zamkną 25 platform wiertniczych i utrzymają amerykańską produkcję ropy na dotychczasowym poziomie.  

Wojna celna nie tylko doprowadziła do spadku cen ropy naftowej, ale także znacząco obniżyła wartość akcji spółek naftowych i gazowych. Analitycy Plattsa uważają, że może to doprowadzić do dalszej redukcji kosztów operacyjnych po stronie producentów ropy naftowej i gazu, co z kolei przełoży się na zmniejszenie produkcji. Analitycy z ClearView Energy Partners twierdzą, że niższe ceny ropy naftowej „mogą zakłócić produkcję ropy naftowej w USA na wiele miesięcy”.

Ponadto zmniejszenie wolumenu odwiertów oznacza utratę miejsc pracy. Jedną z firm najbardziej dotkniętych spadkiem cen ropy jest Liberty Energy, firma zajmująca się szczelinowaniem, zarządzana dawniej przez Sekretarza Energii USA Chrisa Wrighta. Od czasu ogłoszenia ceł 2 kwietnia jej wartość spadła o 37 proc.

Eskalacja wojny handlowej, którą Trump rozpętał z innymi krajami, zagroziła wzrostowi produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Producenci ropy naftowej obawiają się nie tylko spadku popytu na ropę na skutek spowolnienia gospodarek wywołanego nową polityką taryfową USA, ale także redukcji wydatków inwestycyjnych z powodu rosnących kosztów zakupu niezbędnych materiałów i sprzętu.

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.