Shell Franczyza

Amerykańskie firmy naftowe straciły rynek chiński

Analitycy z firmy Vortexa twierdzą, że import ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych do Chin wkrótce się zakończy, jeśli wojna handlowa między tymi dwoma krajami będzie się nadal nasilać.

Do 2025 roku dostawy ropy ze Stanów Zjednoczonych do Chin rosły. Jednakże w tym roku już zaczynają one spadać z powodu problemów handlowych między tymi dwoma krajami. Agencja Bloomberg zauważa, że nowe chińskie cła w wysokości 84 proc. na produkty amerykańskie oraz reakcja USA, kiedy Waszyngton ustalił cła na chiński import w wysokości 125 proc., jeszcze bardziej pogłębiły konflikt handlowy.

Warto wspomnieć, że amerykańska ropa naftowa nigdy nie zajmowała znaczącej pozycji na rynku chińskim. W styczniu dostawy te stanowiły zaledwie 1 proc. całkowitego importu ropy naftowej do Chin. Jednakże całkowity brak tych dostaw może oznaczać poważne załamanie się stosunków handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata.

Analityk Vortexa, Ivan Matthews, uważa, że jeśli wojna celna będzie kontynuowana, a Chiny nie odbiorą swoich ładunków, surowiec trafi na inne rynki azjatyckie, zwłaszcza do Indii i Japonii. Pekin z kolei będzie kupował więcej ropy naftowej z Bliskiego Wschodu i może również zwiększyć import z Rosji i Iranu.

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.