Shell Franczyza

Lukoil omawia współpracę w Iraku

Podczas spotkania z premierem Iraku Mohammedem al-Sudanim przedstawiciele rosyjskiej spółki naftowej Lukoil rozmawiali na temat perspektyw zwiększenia zdolności produkcyjnych na irackich polach naftowych.

Jak podała agencja Interfax, powołując się na biuro prasowe rządu irackiego, negocjacje odbyły się 10 kwietnia.

Główny nacisk położono na projekty na polach West Qurna-2 (prowincja Basra) i Eridu (prowincje Dhi Qar i Al Muthanna). Szef irackiego rządu podkreślił, jak ważne jest przyspieszenie prac nad zapewnieniem stabilnych dostaw ropy naftowej, a także zwiększenie produkcji gazu ziemnego niezbędnego do zasilania elektrowni.

Lukoil zidentyfikował główne trudności, które wstrzymują realizację projektów w Iraku. W odpowiedzi al-Sudani polecił Ministerstwu Ropy Naftowej szybkie ustalenie szczegółów i wyeliminowanie istniejących problemów. Nie sprecyzowano, na czym dokładnie polegają trudności.

Rosyjska spółka wydobywa obecnie ropę naftową ze złoża West Qurna-2, którego rezerwy wynoszą 14 miliardów baryłek. (według niektórych szacunków jest to drugie co do wielkości złoże na świecie pod względem zasobów wydobywalnych), dzienna produkcja ze złoża wynosi 0,48 mln baryłek dziennie. Akcje podzielono w następujący sposób: 75 proc. dla strony rosyjskiej i 25 proc. dla irackiej North Oil Company.

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.