Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

OMV nie kupuje paliw od NIS

Austriacki OMV zaprzestał zakupu paliwa od NIS dla swojej serbskiej sieci stacji benzynowych, z powodu obaw przed objęciem go wtórnymi sankcjami USA.

Agencja Reutera podała, że OMV dla swoich 64 stacjach benzynowych w Serbii importuje benzynę i olej napędowy z europejskich rafinerii położonych wzdłuż Dunaju. Spółka ogłosiła, że zamierza korzystać ze swoich rafinerii w Austrii i Rumunii lub kupować paliwo z alternatywnych źródeł.

Koncern NIS w oficjalnym oświadczeniu podkreślił, ze nie ma zakłóceń w funkcjonowaniu 400 stacji paliw i obiecał utrzymanie stabilnych dostaw paliw na rynek detaliczny.

Sankcje USA wobec spółki Naftna Industrija Srbije zostały nałożone z powodu wpisania jej właścicieli na listy sankcyjne USA. 44,85 proc. kapitału zakładowego spółki należy do rosyjskiego Gazprom Neft, a 11,3 proc. do Gazpromu. 

Więcej w kategorii

Globalny popyt na produkty rafinowane osłabnie

Globalny popyt na produkty rafinowane osłabnie

Mimo ogłoszonego wstrzymania taryf celnych USA, ostatnia zmienność rynku i utrzymująca się niepewność będą miały dramatyczny wpływ na światowy popyt na produkty rafinowane, wynika z nowej analizy S&P Global Commodity Insights.

Rośnie import ropy do Chin

Rośnie import ropy do Chin

Import ropy naftowej do Chin w marcu gwałtownie wzrósł w porównaniu z poprzednimi dwoma miesiącami i był większy o prawie 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – podała w poniedziałek agencja Reutera. Wyjaśniono, że wpływ na to miał gwałtowny wzrost dostaw ropy irańskiej i odbicie dostaw ropy rosyjskiej.

PDVSA uniemożliwia Chevronowi eksport wenezuelskiej ropy do rafinerii w USA

PDVSA uniemożliwia Chevronowi eksport wenezuelskiej ropy do rafinerii w USA

Spółka PDVSA zablokowała Chevronowi transport wenezuelskiej ropy do USA z powodu anulowania zezwoleń eksportowych. Miejscowy rząd nie miał pewności w kwestii płatności ze względu na zaostrzenie sankcji USA, podaje agencja Reutera.

Kraje naftowe walczą o uniknięcie kryzysu gospodarczego po załamaniu cen

Kraje naftowe walczą o uniknięcie kryzysu gospodarczego po załamaniu cen

Kwietniowa zapaść na rynku naftowym, która spowodowała spadek cen surowca do nieco ponad 60 USD za baryłkę, stwarza dodatkowe wyzwania fiskalne dla krajów produkujących ropę naftową, które są w dużym stopniu zależnych od dochodów z wydobycia, oprócz wszelkich trudności związanych z cłami.