Shell Franczyza

Władze Kazachstanu przyznają się do przekroczenia kwot OPEC+

Rząd przyznaje, że w ramach porozumienia OPEC+ występuje nadprodukcja ropy i prowadzi negocjacje z firmami naftowymi w celu zmniejszenia tempa produkcji surowca.

Jak poinformowało Ministerstwo Energetyki Kazachstanu w rozmowie z agencją Interfax, w zeszłym miesiącu Kazachstan przekroczył kwoty OPEC+. Władze kraju prowadzą negocjacje z firmami naftowymi, aby mieć pewność, że produkcja w kwietniu będzie zgodna ze zobowiązaniami organizacji. Ponadto planuje się zrekompensować część nadwyżki produkcji, jaka wystąpiła w okresach poprzednich.

Departament poinformował także, że nie odnotowano zmniejszenia przesyłu ropy naftowej z Kazachstanu przez CPC do Noworosyjska.

Kwota OPEC+ dla Kazachstanu w maju wzrasta do 1,486 mln baryłek dziennie z 1,473 mln baryłek dziennie w kwietniu ze względu na decyzję OPEC+ o zwiększeniu produkcji.

Jednocześnie, według obliczeń agencji Reutera, Kazachstan w marcu wyprodukował 1,88 mln baryłek ropy dziennie. Wzrost ten spowodowany był zwiększeniem produkcji w Tengiz.

Możliwe, że władze Kazachstanu będą w stanie przekonać amerykańskie firmy, które posiadają kontrolny pakiet akcji Tengizu (Chevron - 50 proc., ExxonMobil - 25 proc.), do ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Przy niskich cenach ropy naftowej, zagraniczni giganci nie będą aż tak zainteresowani produkowaniem dużych ilości ropy na rynek światowy.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.