Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.

Aktualizacja opiera się na szacunkach za poprzedni okres: popyt na ropę naftową w 2024 r. został zmniejszony z 102,86 mln baryłek dziennie. do 102,74 mln baryłek dziennie. Doprowadziło to do korekty oczekiwanej dynamiki wzrostu. W marcu oczekiwano wzrostu popytu na ropę naftową o 1,27 mln baryłek dziennie, dlatego teraz szacunki te obniżono do 0,9 mln baryłek dziennie.

Podobne zmiany dotknęły prognozę długoterminową na lata 2026–2021. Początkowo EIA zakładała, że popyt na ropę naftową i inne węglowodory ciekłe osiągnie 105,3 mln baryłek dziennie, jednak w nowej edycji raportu wielkość ta spadła do 104,68 mln baryłek dziennie. W związku z tym roczny wzrost popytu na kolejny okres został skorygowany z 1,17 mln bbl/d. do 1 miliona baryłek dziennie, co odzwierciedla ogólną tendencję spadku tempa wzrostu rynku węglowodorów.

W swoim kwietniowym raporcie Departament Energii obniżył również prognozę cen ropy naftowej: obecnie resort spodziewa się, że średnia cena ropy Brent wyniesie w tym roku 67,9 USD, a w przyszłym roku 61 USD.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Globalny popyt na produkty rafinowane osłabnie

Globalny popyt na produkty rafinowane osłabnie

Mimo ogłoszonego wstrzymania taryf celnych USA, ostatnia zmienność rynku i utrzymująca się niepewność będą miały dramatyczny wpływ na światowy popyt na produkty rafinowane, wynika z nowej analizy S&P Global Commodity Insights.

Rośnie import ropy do Chin

Rośnie import ropy do Chin

Import ropy naftowej do Chin w marcu gwałtownie wzrósł w porównaniu z poprzednimi dwoma miesiącami i był większy o prawie 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – podała w poniedziałek agencja Reutera. Wyjaśniono, że wpływ na to miał gwałtowny wzrost dostaw ropy irańskiej i odbicie dostaw ropy rosyjskiej.

PDVSA uniemożliwia Chevronowi eksport wenezuelskiej ropy do rafinerii w USA

PDVSA uniemożliwia Chevronowi eksport wenezuelskiej ropy do rafinerii w USA

Spółka PDVSA zablokowała Chevronowi transport wenezuelskiej ropy do USA z powodu anulowania zezwoleń eksportowych. Miejscowy rząd nie miał pewności w kwestii płatności ze względu na zaostrzenie sankcji USA, podaje agencja Reutera.

Kraje naftowe walczą o uniknięcie kryzysu gospodarczego po załamaniu cen

Kraje naftowe walczą o uniknięcie kryzysu gospodarczego po załamaniu cen

Kwietniowa zapaść na rynku naftowym, która spowodowała spadek cen surowca do nieco ponad 60 USD za baryłkę, stwarza dodatkowe wyzwania fiskalne dla krajów produkujących ropę naftową, które są w dużym stopniu zależnych od dochodów z wydobycia, oprócz wszelkich trudności związanych z cłami.