Shell Franczyza

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Ponad 70 proc. mocy przerobowych USA jest przeznaczonych na cięższe gatunki, co sprawia, że przejście na lżejsze krajowe gatunki jest kosztownym i długotrwałym procesem.

Agencja Reutera, powołując się na źródła, poinformowała, że amerykańskie rafinerie najprawdopodobniej nie dokonają znaczących inwestycji w celu zwiększenia przerobu krajowej ropy naftowej, co mogłoby mieć przełożenie na zwiększenie krajowego wydobycia surowca.

Agencja prasowa cytuje Barbarę Harrison, wiceprezes ds. dostaw i handlu ropą naftową w Chevron, która powiedziała, że nikt nie podejmuje decyzji inwestycyjnych na podstawie bardzo krótkoterminowych wahań rynkowych i dodała, że tego typu inwestycje nie dzieją się z dnia na dzień.

Wzrost liczby pojazdów elektrycznych i rosnąca konkurencja ze strony międzynarodowych rafinerii sprawiają, że niektóre koncerny naftowe w USA zamykają działalność zamiast inwestować w reorganizację.

Phillips 66, czwarty co do wielkości koncern naftowy w USA, planuje w tym roku zakończyć działalność swojego zakładu w Los Angeles, który może przetworzyć 139 tys. baryłek ropy dziennie. LyondellBasell Industries rozpoczął również zamykanie swojej rafinerii w Houston o wydajności 263 776 baryłek dziennie.

Departament Energii podał, że do 2025 r. import netto ropy naftowej do USA spadnie o 20 proc., co będzie spowodowane wyższą produkcją krajową i niższym popytem ze strony rafinerii. Jednak przewiduje się, że wydobycie ropy naftowej w USA osiągnie poziom stabilny pod koniec dekady, co zniechęci rafinerie do budowy lub modyfikacji jednostek. Zwiększenie przerobu lżejszych gatunków ropy naftowej rafineriom średniej wielkości może zająć lata i kosztować setki milionów dolarów.

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.