Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Kraje naftowe walczą o uniknięcie kryzysu gospodarczego po załamaniu cen

Kwietniowa zapaść na rynku naftowym, która spowodowała spadek cen surowca do nieco ponad 60 USD za baryłkę, stwarza dodatkowe wyzwania fiskalne dla krajów produkujących ropę naftową, które są w dużym stopniu zależnych od dochodów z wydobycia, oprócz wszelkich trudności związanych z cłami.

Ponieważ ceny ropy Brent spadły w rejon 60 dolarów za baryłkę, główni producenci w regionie Zatoki Perskiej, a także Brazylia i Nigeria, starają się powstrzymać skutki spadku cen. Bank centralny Rosji już zasygnalizował, że spadek cen ropy może mocno uderzyć w jej gospodarkę.

Ropa naftowa po 60 USD jest o 20 do 30 USD niższa od ceny, jakiej potrzebuje wielu głównych eksporterów ropy naftowej w Zatoce Perskiej, aby zrównoważyć swoje budżety. Zgodnie z szacunkami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), dla Arabii Saudyjskiej, największego eksportera ropy naftowej na świecie, cena równowagi budżetowej wynosi 91 USD za baryłkę.

Przy cenach znacznie niższych od progu rentowności Arabia Saudyjska może być zmuszona przyspieszyć zaciąganie kredytów przez rząd oraz spowolnić lub opóźnić wydatki na swoje ambitne, futurystyczne projekty. Inny duży producent ropy naftowej w Zatoce Perskiej, Kuwejt, zatwierdził w zeszłym miesiącu ustawę o finansowaniu i płynności. Gospodarka Kuwejtu pozostaje w recesji z powodu cięć produkcji OPEC+, poinformował MFW w grudniu 2024 r., dodając, że gospodarka jest „bardzo narażona” na zmienność cen surowców i spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego.

Media przypomniały też, że w ubiegłym tygodniu Elwira Nabiullina, prezes Banku Centralnego Rosji, powiedziała, że ostatnie dni kryzysu na rynku ropy naftowej mogą stanowić także zagrożenie dla gospodarki Rosji.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Rafineria we Włoszech może zostać zamknięta

Rafineria we Włoszech może zostać zamknięta

Przyszłość największej włoskiej rafinerii na Sycylii ISAB jest niepewna. Do 2023 roku zakład należał do rosyjskiej spółki, ale w związku embargiem na rosyjską ropę została ona zmuszona do sprzedaży aktywów.

Demokraci w USA przygotowują ostrzejsze sankcje wobec Rosji

Demokraci w USA przygotowują ostrzejsze sankcje wobec Rosji

Przedstawiciele Partii Demokratycznej Stanów Zjednoczonych oficjalnie zaprezentowali projekt ustawy, który przewiduje zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Jego autorem jest demokratyczny kongresmen Gregory Meeks.

Sankcje przeciwko Iranowi mogą być surowsze

Sankcje przeciwko Iranowi mogą być surowsze

Waszyngton nie złagodzi sankcji wobec Teheranu, informuje agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła, które uczestniczyły w spotkaniach dyrektorów firm i banków z przedstawicielami Departamentu Skarbu USA.

OPEC przewiduje wolniejszy wzrost popytu na ropę naftową

OPEC przewiduje wolniejszy wzrost popytu na ropę naftową

Ogłoszenie ceł przez Donalda Trumpa zmieniło prognozy dla rynku surowców. W związku z nowymi okolicznościami organizacja zrzeszająca eksporterów ropy nieznacznie obniżyła prognozy wzrostu światowego popytu na ten surowiec w latach 2025-2026.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw